„Jan Zajíc byl náš student. Na škole se učí výtvarné obory, a proto se na jeho čin žáci podívali touto perspektivou,“ objasnil vyučující Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy Šumperk Marek Šváb.

Podle ředitele školy Petra Vepřka není dnešním studentům Jan Zajíc lhostejný. „ O mladé generaci se někdy říká, že nemá odpovědnost, nemá k ničemu vztah, ničeho si neváží. Myslím, že to není pravda. Naši studenti vytvořili výtvarná díla na motivy činu Jana Zajíce, knihu, která je inspirována verši a životem Jana Zajíce, uspořádali výstavu. Nikdo je ani pedagogy nenutil, aby se tato věc uskutečnila,“ uvedl.

Výstava a pietní akt v pátek 22. února nebyly jedinými akcemi, kterými si lidé v Šumperku čin Jana Zajíce připomenuli. Už ve čtvrtek se v městské knihovně konal komponovaný večer, v rámci něhož na svého spolužáka z ročníku vzpomínala Marie Jílková.
Nejvíce akcí se koná v pondělí 25. února, v den výročí Zajícova činu. Vlastivědné muzeum připravilo exkluzivní jednodenní výstavu s názvem Ve jménu života vašeho – hořím! K vidění na ní jsou osobní dokumenty a předměty spojené s Janem Zajícem.

V 16 hodin se v prostorách galerie informačního centra uskuteční zahájení výstavy Jan Zajíc – verše. Sbírka veršů vyšla před třemi lety s ilustracemi šumperské rodačky Míly Prokůpkové. „Vernisáž výstavy grafik Míly Prokůpkové se uskuteční za účasti autorky ilustrací, s přednesem Zajícových básní s hudebním doprovodem,“ řekl Bohuslav Vondruška ze šumperské radnice, který akce spojené s výročím v Šumperku spoluorganizuje a koordinuje.

Na vernisáž v 17 hodin naváže představení Pochodeň č. II v místním divadle. „Hru ve formě scénického koncertu napsali šumperští herci a realizovali pod režijním vedením Štěpána Gajdoše,“ sdělil ředitel divadla Matěj Kašík. Významný den zakončí projekce filmu Jan z roku 1991. Kino Oko jej uvede od půl sedmé večer.

Čin a osobnost Jana Zajíce si nebudou Šumperští připomínat pouze v únoru. „Na období léta bychom rádi zapůjčili a v klášterním kostele instalovali putovní výstavu Příběh Jana Zajíce, která pochází z roku 2014 a kterou vytvořili studenti gymnázia a průmyslovky,“ uzavřel Bohuslav Vondruška.

Kdo byl Jan Zajíc

Narodil se jako druhé ze tří dětí v červenci 1950 v městečku Vítkov v okrese Opava. Lidé z jeho okolí ho charakterizovali jako veselého, nesobeckého a čestného člověka. Silný odpor v něm vyvolávalo lhaní či nespravedlnost. V roce 1965 byl s nadprůměrnými výsledky přijat na Střední průmyslovou školu železniční v Šumperku. Během studia se začal zajímat o filosofii, literaturu, skládal básně. Nadšeně podporoval ideály Pražského jara, byl společensky aktivní. Srpnová okupace v roce 1968 jím silně otřásla. S areálem školy sousedila sovětská posádka. Jeho samotného v noci na internátu školy sovětští vojáci okradli. Po sebeupálení Jana Palacha se v Praze účastnil protestní hladovky i Palachova pohřbu. V den výročí komunistického převratu, 25. února 1969, se v Praze na Václavském náměstí upálil. Přestože si přál být pohřben v Praze, byl nakonec pochován ve Vítkově.
Zdroj: pribehjanazajice.cz