„Rozhodli jsme dostat do povědomí lidí události, které se odehrály před pětašedesáti lety. Pamětníků je stále méně a je třeba, abychom si pohnutou historii stále připomínali,“ řekl při vernisáži výstavy Zapomenuté Javoříčko náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák.

Podotkl, že většina lidí si ze školy pamatuje informace o Lidicích nebo Ležácích. „Málokdo ví, že v Olomouckém kraji byla vypálená obec Javoříčko a bylo zde zabito osmatřicet nevinných mužů,“ dodal Rašťák.

Kraj se pokouší Javoříčko rehabilitovat jako poutní místo.

Při přípravě výstavy neměli historici jednoduchou práci. Informací se dochovalo minimum.

„V roce 1945 ani před rokem 1989 nemohlo být řečeno, že partyzánská činnost v okolí Javoříčka byla problematická. Že partyzány podporovala Němka, manželka lesníka a člena SS. Že se svými dvěma dětmi byli manželé zavražděni opilým sovětským komisařem partyzánského oddílu,“ uvedl ředitel archivu Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Urbášek.

Výstava je doplněná i o informace z historie Jesenicka, kde se bývalý režim také pokoušel zkreslovat dějiny.

„Za války byla situace na Jesenicku diametrálně odlišná, protože bylo součástí Třetí říše. Lidé tady nejdříve wehrmacht vítali, ale s počtem mrtvých nadšení vyprchávalo,“ připomněl historik Milan Rychlý a doplnil, že i jesenický region zažil na sklonku války tragické události. „Patřil k nim například pochod vězňů. Byly tady zajatecké tábory, do historie se zapsaly i odsuny Němců,“ dodal Rychlý.