Do odlehlého Jesenicka dorazilo revoluční dění se zpožděním. „I informace se sem dostávaly hlavně od studentů, kteří se vraceli na víkend domů z Prahy a dalších měst. Střediskem, kde se lidé scházeli, byla Katovna, v níž tehdy sídlil Klub mladých,“ zavzpomínal historik na překotnou dobu.

Poprvé se demonstranti sešli v Jeseníku až 22. listopadu. Na náměstí dorazilo jen kolem čtyřiceti lidí. Už následující den jich ale byly dvě stovky.

„Vše začalo o něco později, ale to neznamená, že by tady lidé neprožívali dramatické okamžiky. I v Jeseníku se střetával radikalismus mladých s generací, která zažila normalizaci,“ řekl Macháček. Jeseník byl posádkovým městem sovětské armády. Už v lednu tady lidé manifestovali za to, aby sovětská armáda opustila město.

„Chtěl jsem přiblížit tehdejší dobu plnou nadějí, kdy jsme věřili ve splnění často nereálných nadějí, se kterými jsme do nové doby vstupovali. Zároveň jsem chtěl upozornit na to, že dnes bereme spoustu věcí jako samozřejmost, ale ony tehdy samozřejmé nebyly,“ doplnil Macháček.

Výstava potrvá ve Vodní tvrzi do 21. listopadu.