Zábřežský Dům Pod Podloubím zaplní ve středu 10. února práce devatenácti umělců. Všichni prošli ateliérem malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Sklenáře, který by v letošním roce oslavil nedožité sté narozeniny.

Zdeněk Sklenář je považován za jednoho z čelných představitelů českého moderního umění. Narodil v dubnu 1910 v Leštině. Byl velmi blízkým spolupracovníkem Jiřího Trnky, členem několika výtvarných spolků a profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

„Po nečekané ztrátě Jiřího Trnky se nakonec Zdeněk Sklenář ujal osiřelého atelieru ilustrace na Akademii výtvarných umění. Jeho pedagogická metoda byla až riskantně prostá. Spočívala ve vytvoření atmosféry naprosté vzájemné důvěry. Byl dalek toho, aby nás jakýmkoli způsobem formoval k svému obrazu. Naopak, snažil se nám pomoci při hledání vlastní umělecké identity. Názorovou tvůrčí svobodou nás přitom vedl k umělecké i řemeslné zodpovědnosti,“ vzpomínal na setkání se svým profesorem Sklenářem jeho žák, malíř Jan Kavan.

Na výstavě se setkají bývalí žáci ateliéru, který nese název Sklenářova škola. Jeho absolventi se většinou zabývají grafickou tvorbou a dodnes spolu při různých příležitostech vystavují. Jednou z nich bude i prezentace v Zábřehu. Vernisáž začíná v 17 hodin.

Druhá výstava bude věnována šumperskému rodáku Günteru Hujberovi. Malíř, grafik a básník žijící ve Velkých Losinách představí průřez svou tvorbou za posledních deset let v Hollarově galerii muzea v Šumperku.

Po studiích na Vysokém učení technickém v Brně se Hujber věnoval olejomalbě.

„Dnes dává přednost grafickým technikám, tvorbě ex libris, ale i zajímavým kombinovaným technikám. Jeho inspirací bývá většinou momentální podprahový vjem, tvorba je tak plná symbolů a vícesmyslů. Kromě malování píše básně, natáčí zvukové koláže a krátké surrealistické filmy,“ pokračovala vedoucí výstavního a prezentačního oddělení šumperského muzea Dana Vláčelová.

Hujberovu tvorbu měli možnost zhlédnout milovníci v umění nejen v České republice, ale také v několika rakouských městech, v Pekingu nebo na Floridě.

„K jeho úspěchům lze přičíst vítězství na Artfestivalu v Českých Budějovicích v roce 2005 a v soutěži televize Nova,“ sdělila Vláčelová.

Výstava s názvem Normální dimenze bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 11. února v 17 hodin.