Půda muzea je dnes využívaná jako provizorní sklad muzea a k výstavnictví se nehodí. Stavbaři tak za dva a půl milionu korun budou muset zateplit střechu, instalovat podhledy nebo provést úpravy ohledně požární bezpečnosti. Práce mají stihnout do prosince.

Adaptací podkroví se výrazně zvýší prostory muzea zpřístupněné návštěvníkům.

„Nová expozice představí Jana Eskymo Welzla v celé šíři jeho osobnosti – jako cestovatele, zlatokopa, eskymáckého náčelníka či vynálezce. Od interaktivní expozice si slibujeme zvýšení povědomí o slavném rodákovi či zatraktivnění města pro turisty,“ odůvodnil investici František John, města starosta Zábřehu. Právě město je vlastníkem budovy.

Na stavební část naváže vytvoření samotné expozice. Vlastivědnému muzeu Šumperk poskytl na tento účel Olomoucký kraj, který je jeho zřizovatelem, pět milionů korun.

Stálá výstava bude sledovat Welzlův životní příběh, ale také návštěvníkům představí podobu severské krajiny, a její obyvatele, lidé nahlédnou do srubu nebo posedí v redaktorově pracovně nad stránkami některé z mnoha knih o Welzlovi. Velkým lákadlem bude autentický filmový záznam s Janem Welzlem natočený v Brně roku 1929.