Přívlastek „mezinárodní" si kurzy zaslouží po právu. Jejich účastníci se do Zábřehu sjeli z osmi zemí Evropy: namátkou z Itálie, Německa, Anglie, Švédska nebo Polska.

Cílem jejich týdenního pobytu v Zábřehu bylo zdokonalit se ve hře na klavír, cembalo, housle, violoncello nebo ve zpěvu. V tom jim pomáhali lektoři, jejichž věhlas taktéž překročil hranice České republiky.

Například houslista Jan Schulmeister spoluzakládal Wihanovo kvarteto a Piano Petrof trio. V současnosti působí ve Velké Británii, kde byl třikrát nominován na cenu Královské filharmonické společnosti. Klavíristka Hana Vlasáková vyučuje na Hochschulle für Musik v Dřážďanech, italský pěvec Antonio Carangelo založil ve Vídni vlastní pěveckou akademii a pořádá mistrovské kurzy po celé Evropě.

„Interpretační kurzy v Zábřehu se dostaly do roviny, která je, pokud vím, v Olomouckém kraji ojedinělá. A to svým rozsahem, vzdělávací nabídkou i počtem účastníků, kterých bylo letos více než sto. Myslím si, že kurzy mají potenciál stát se v horizontu několika příštích let prestižní akcí v rámci celé České republiky," míní ředitel Základní umělecké školy v Zábřehu Pavel Doubrava. Právě tým pedagogů z této školy za úspěšnou akcí stojí.

Mezinárodní interpretační kurzy nebyly jen uzavřenou akcí pro účastníky a jejich lektory. Veřejnosti nabídly šestici koncertů, které se konaly v kostele svaté Barbory a Galerii Tunklův dvorec.

„Moc se mi to líbilo, je vidět, že hráči jsou šikovní. Je dobře, že takovéto koncerty v Zábřehu v létě jsou, protože jinak je v létě přes prázdniny kultura v Zábřeze mrtvá," řekla Jana Tichá, která navštívila jeden z účastnických koncertů.