„Některý z těch sto osmdesáti velkoformátových snímků má i pořadové číslo tisíc. Od prvního ročníku v roce 2004 se tady představilo už 181 autorů,“ řekl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní, která výstavu spolupořádá.

Na mapě zeměkoule v předsálí výstavní síně se ježí les připíchnutých vlaječek. Vyznačují místa, kam vstoupila noha Zábřežáků. Letos objevily dva nové špendlíky - na Jemenu a na severním ostrově Nového Zélandu.

Filmař a spisovatel Josef Urban, rodák ze Zábřehu, v úvodu vernisáže připomněl, že cestování je dnes díky otevřeným hranicím podstatně jednodušší. Nejsou potřeba žádné výjezdní doložky a také fotografická technika dává mnohem větší možnosti, o to zajímavější ale musí být záměr autora, když se chce o zážitky z cest podělit.

Jednu z těch nejvíc neobvyklých výprav dokumentují snímky z akce rodiny Švédových Cesta za Josefem. Většina členů rodiny žije v Zábřehu, akci ale velí osmašedesátiletý Karel Švéda, který se přiženil k Blansku.

„Cílem naší opakované cesty je Vipava na území dnešního Slovinska a smyslem je uctít památku mého strýce, otcova staršího bratra Josefa. Narukoval do války v roce 1914 jako šestnáctiletý chlapec, bojoval na italské frontě, mimo jiné i na Piavě, a zemřel v listopadu 1918 na malárii. Pochovaný je v hromadném hrobě v městečku Vipava. Podobné hroby jsou v té oblasti v každé vesnici,“ řekl Karel Švéda.

První výpravu uskutečnila rodina a její přátelé před dvěma lety, v roce 90. výročí konce války.

„Letos vyrážíme v červenci na kolech z Poštorné poblíž rakouských hranic. Přidat se může každý. Dostane speciální Knihu poutníka, do které může cestou sbírat razítka,“ řekl Karel Švéda.

Do Pákistánu zavedou návštěvníky výstavy snímky zábřežské rodačky Ludmily Mahmoodyové, která vystudovala čínskou a portugalskou filologii, v Pákistánu učila čínštinu na vysoké škole a pracovala pro Amnesty Internacional.

Podle slov dalšího z vystavujících Petra Skály je nejradostnější částí všech výletů návrat.

„Na celém tom trmácení je návrat nejhezčí, ale abyste to zjistili, musíte se někam vypravit,“ řekl Petr Skála a přidal své cestovatelské krédo: „Čím míně peněz, tím víc improvizace, čím víc improvizace, tím víc zážitků a čím víc zážitků, tím lépe.“

Festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování pokračuje v neděli 24. ledna recesistickým závodem čtyřspřeží s lidskou posádkou. Závod začíná ve 14 hodin na Masarykově náměstí. V Tunklově dvorci bude 28. ledna setkání s postřelmovským horolezcem Zdeňkem Mikulou a 6. února se na Humenci bude běhat v závějích při tradičním recesistickém závodu Welzlův kufr.