Mapuje osudy města a jeho obyvatel na historických fotografiích, které ze svých rodinných archivů poskytli sami dnešní Zábřežáci. Výstava má každoročně velký úspěch, v obležení bývá zejména v době podzimního jarmarku.

Ty nejlepší snímky se teď dostaly na stránky knihy, kterou vlastním nákladem a s pomocí sponzorů vydal organizátor výstavy Milan Kratochvíl.

„Vybrat z tisíce fotografií dvě stovky nejzajímavějších bylo hodně těžké. Většina fotek je publikována poprvé a jsou mezi nimi skutečné rarity jako například snímek rudoarmějců, z nichž jeden je nedospělý kluk,“ říká Kratochvíl.

Kniha představuje jakési dějiny města v obrazech. Stejně jako výstava je rozdělena do pěti časových úseků od doby Rakouska-Uherska až po období po druhé světové válce. Křest knihy se odehraje na vernisáži letošní výstavy Zábřežáci, která začíná v Tunklově dvorci 10. září v pět odpoledne.

Návštěvníci si ji tam mohou koupit za zaváděcí cenu sto korun, později bude za 150 korun v prodeji v místních knihkupectvích

„I šestá výstava Zábřežáci přinese několik unikátů. Je to například série snímků z osvobozování Zábřeha nebo snímky vztahující se ke vzniku polozapomenutého vynálezu vzešlého ze Zábřehu: první automatické linky na výrobu rohlíků,“ zve Milan Kratochvíl.