„Jsme velice rádi, že se podařilo shromáždit historické materiály a fotografie, které nám zapůjčili naši občané. Vitošov, který byl vždy místní částí Hrabové, se nyní stal významnou průmyslovou zónou, kde nachází pracovní uplatnění řada lidí z okolí. Proto je přínosné, že se výstavou podařilo zmapovat nejen historii, ale také současnost,“ řekl starosta Hrabové Jiří Linhart.

Pouze jediný zajímavý okamžik z vitošovské historie se na výstavě prezentovat nepodařilo, a to odstřel takzvaného Schmeiserova komína při bourání kruhové pece v 60. letech.

„O této události pamětníci často mluví, možná se ještě nějaký snímek podaří najít,“ dodal Starosta Hrabové.

Část expozice je věnována společnosti Vápenka Vitošov, která je v okolí nejvýznamnější zaměstnavatelem. Nejznámější produkty této společnosti jsou suché omítkové a maltové směsi, které se od roku 1998 prodávají pod obchodní značkou Salith.

Ve Vápence Vitošov pracuje téměř dvě stovky zaměstnanců a na rozdíl od řady jiných firem hospodářská recese na Vápenku nedolehla tak, že by musela redukovat počet zaměstnanců.

„Je pravda, že odbyt naší produkce souvislosti s krizí mírně poklesl, ale o propuštění zaměstnanců neuvažujeme,“ sdělil jednatel Vápenky Vitošov Petr Hrbek.

Výstava o historii Vitošova byla zahájena 28. října v sokolovně v Hrabové. Foto Hana Kubová