„Akci pořádáme pravidelně před Vánocemi každý rok. Půjde o prohlídku vybraných míst, trasa je namíchána z našich prohlídkových okruhů. Místnosti budou přitom vyzdobeny různými vánočními styly. Nebude to však klasická prohlídka s klasickým výkladem. Tentokrát se zájemci dozví zajímavosti o vánoční symbolice," uvedla kastelánka.

Zámkem provedou návštěvníky průvodci v kostýmech andělů, lidé se seznámí i s dalšími postavami spojenými s obdobím Adventu a Vánoc jako je svatý Ondřej, Mikuláš a svatá Lucie. „Na nádvoří zámku budou připraveny již tradiční vánoční trhy, jejich součástí bude i výtvarná dílna. Lidé si budou moci vyzdobit perníčky nebo uplést zvonečky," doplnila kastelánka.

Zámek, který každoročně navštíví přes 30.000 návštěvníků, se poté uzavře až do konce března. V dubnu sem budou moci lidé zavítat o víkendech, od května pak denně kromě pondělí.

Státní zámek Jánský vrch v Javorníku v minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala i obnovu původní barvy fasády. Stojí na místě původního hradu z druhé poloviny 13. století. Známý je především pobytem skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu v druhé polovině 18. století, který Jánský vrch dostal do středu hudebního života ve Slezsku. Zámek je ve správě olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.