„Zbytky sgrafit se zachovaly na celé ploše, ale jsou velmi poškozené, vyduté, při doteku opadávají. Zachovalejší fragmenty se zpevní, přetáhnou gázovinou a přes ně se natáhne nová omítka,“ řekla Kamila Davidová, specialistka pro restaurování z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Na zeď nanesou dělníci nejprve hrubou a pak jemnou omítku a do té se ještě za vlhka zatlačí vápno. Pak se do něj vyškrabují sgrafitové obdélníky s malými půlobloučky uvnitř. Stejné zdobí i protější budovu fojtství.

„Taková fasáda není náročná na materiál, velmi nákladná je ale ruční práce napodobující staré techniky,“ doplnila Davidová.

Zároveň stavební firma vymění v celé přední frontě zámku okna, součástí opravy jsou i nové klempířské prvky a vyspravení části střechy. Jakmile bude hotová věž a levé křídlo, lešení se přesune a dělníci budou pokračovat na pravém křídle.

Zámku se tak zvnějšku vrátí podoba, jakou měl při dokončení v roce 1614, za majitele Hanuše staršího z Vrbna. Termín současného dokončení prací je při zmíněném zpoždění šibeniční.

„Všechno musí být hotové do konce roku, protože jinak hrozí, že bychom museli vracet dotaci z Programu obnovy venkova. Ta pokryje velkou část nákladů ve výši 10 milionů korun,“ uvedl Petr Látal, předseda představenstva společnosti Kolštejn, které zámek patří.

Součástí prací je i oprava částí podlah v levém traktu, kde mají být výstavní a společenské prostory. Už v srpnu poskytne majitel bývalou jízdárnu pro výstavu o historii obce při příležitosti pouti. Do budoucna chce přeměnit zámek v luxusní hotel. Kdy to bude, to záleží na úspěchu při získávání dotací.

Dnes je zámek i se zbytky gotického hradu přístupný denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Po domluvě s kastelánem na čísle 732/856 704 je možné přijít i na noční prohlídku při svitu loučí.