Sgrafita kopírují nerovnosti zdí, která je na mnoha místech vyboulená. Obě čelní křídla i věž dostala také nová okna a jejich ostění. Zámku se vrací vnější podoba, jakou měl v 17. století.

„Do konce týdne zbývá vyměnit poslední dvě okna. Hotové jsou také nové omítky v místnostech věže a v rytířském sále a v sále pod ním jsou už základy nových podlah,“ informoval kastelán Petr Adamec.

Obnova fasády přišla na deset milionů korun. Velkou část nákladů pokryla dotace z Programu obnovy venkova. Uvnitř vypadá zámek pořád jako ruina. Památka patří akciové společnosti Kolštejn. Ta má v plánu proměnit jeho velkou část na luxusní hotel, mají tu být apartmány, společenské sály, restaurace. Rychlost proměny záleží zejména na úspěšnosti při získávání dotací.

V této sezoně byl zámek otevřen veřejnosti zatím jen o víkendech. Poslední květnový víkend zůstane výjimečně zavřený, ale od června mají být prohlídky denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. „Je to ale informace bez záruky, protože zatím nevím, jak bude pokračovat rekonstrukce,“ řekl kastelán.

Na čísle 732 856 703 se dají objednat i noční prohlídky, kdy se zámkem chodí s olejovými loučemi. O ty je podle informace kastelána největší zájem.