Podle autorů je celý projekt ve stádiu příprav. Hotový je scénář snímku, podařilo se sestavit tým animátorů i uzavřít rámcovou smlouvu s nositelem práv na knižní předlohu filmu.

Nejdůležitějším úkolem pro tvůrce je nyní sehnat dostatek peněz. „Máme požádáno o grant z fondu kinematografie. Je velmi důležité, zda z něj získáme podporu, či nikoli. Jsme nicméně rozhodnuti, že film zrealizujeme. Vše je ale o penězích," řekl producent snímku Miroslav Veselý.

Film má divákům představit nejdůležitější milníky a souvislosti života Vincenze Priessnitze. Ten v dnešním Jeseníku vybudoval první vodoléčebný ústav na světě.

Předlohou filmu se stala kniha Miloše Kočky Prameny živé vody. Ta byla hlavním důvodem, proč se tvůrci rozhodli film natočit.

„Kniha je velmi dobře napsaná, velmi čtivá a zajímavá. Rozhodl jsem se proto převést ji do obrazové podoby. Protože hraný film by byl značně finančně nákladný, rozhodl jsem se pro animaci," sdělil Miroslav Veselý.

Žánrově bude snímek spadat do kategorie celovečerního animovaného dokumentu. „Ve světě vznikly dva nebo tři filmy takového žánru. Pokud vím, v České republice animovaný dokumentární film ještě nikdo neudělal," poznamenal Miroslav Veselý.

Producent zároveň popřel spekulace, že by měl snímek vznikat stejnou technikou jako nedávno uvedený film Alois Nebel. Tvůrci Vodního lékaře nebudou překreslovat hranou předlohu, ale film vytvoří kombinací několika technik: kresleného filmu, ploškové nebo siluetové animace.

Stylem zpracování se bude Vodní doktor blížit seriálu Legendy staré Prahy. Má však být propracovanější a barevný. Postavy mají mít reálné obličeje svých historických předloh.

Vznik snímku již podpořili jeseničtí radní. „Tvůrci nás požádali o deklaraci zájmu města o takovou tvorbu. Záměr jsme podpořili morálně," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Dodala, že žádnou žádost o peněžní příspěvek samospráva neobdržela.