Předchozí
1 z 9
Další

Nemnoho lidí je ochotno zapojit se do protestní akce, při níž hrozí strkanice s ochrankou nebo opletačky s úřady. Mezi takové jedince patří Veronika Holcnerová. Je mluvčí české odnože Rebelie proti vyhynutí. Hnutí, které formou nenásilných přímých akcí poukazuje na nutnost okamžitě jednat v oblasti změn klimatu. „Naším cílem jsou masové přímé akce občanské neposlušnosti, říká.

Mluvčí české odnože Rebelie proti vyhynutí Veronika HolcnerováZdroj: Deník / Petr Krňávek

S Veronikou se scházíme v Brně. Desítky kilometrů severně od tohoto města se táhnou pásy proschlých lesů, podobně jako tomu je u Zlatých Hor nebo Rejvízu. „Záležitosti okolo klimatické změny jsou abstraktní a veřejnosti se špatně vysvětlují. Na stromech je změna jako na jedné z mála věcí vidět. Vždy, když tudy jedu, mám zvláštní pocity. I moje babička, která o mých aktivitách moc neví a ani by s nimi asi nesouhlasila, říká: Tady to byly takové husté lesy a podívejte se na to, vždyť je to všechno mrtvé,“ říká čtyřiatřicetiletá žena, která má rodinné vazby na Jesenicku.

Mluvčí české odnože Rebelie proti vyhynutí Veronika HolcnerováZdroj: Deník / Petr Krňávek

K hnutí Rebelie proti vyhynutí se dostala loni na podzim při svém pobytu v Londýně. V době, kdy vyšla alarmující zpráva panelu OSN pro změnu klimatu, byla svědkem akcí tamních aktivistů. „Oni třeba zablokovali na sedm minut cestu. Lidem se přitom celou dobu omlouvali, rozdávali jim sušenky a letáčky. Bylo to celé hrozně slušné a milé. Nikdy jsem nebyla aktivistka, ale toto mi bylo sympatické,“ popisuje, jak se k hnutí dostala.

Mluvčí české odnože Rebelie proti vyhynutí Veronika HolcnerováZdroj: Deník / Petr Krňávek

Rebelie proti vyhynutí má tři základní požadavky: Aby vláda začala říkat lidem ohledně vážnosti situace se změnami klimatu pravdu. Aby začala okamžitě jednat, například nařídila pravidla k dosažení uhlíkové neutrality do šesti let. Na požadované změny má dohlížet shromáždění občanů.

Protest proti rychlé módě hnutí Rebelie proti vyhynutí v Brně.Zdroj: Dagmar Husárová

Jako metodu k prosazení svých cílů hnutí volí přímé akce. „Jejich efektivita je nesrovnatelně vyšší než u tradičních protestů typu demonstrace. Aby měla demonstrace úspěch, potřebujete opravdu masovou účast. Nám stačí poměrně malá část veřejnosti,“ vysvětluje matka čtyřleté dcery.

Protest proti rychlé módě hnutí Rebelie proti vyhynutí v Brně.Zdroj: Dagmar Husárová

Právě s dcerkou na zádech a megafonem v ruce se účastnila protestu proti „rychlé módě“ v jednom z brněnských obchodních center. Módní průmysl totiž vyprodukuje více oxidu uhličitého než lodní a letecká doprava dohromady. Skupina aktivistů si na půl hodiny lehla do vchodu nákupního centra. „Reakce byly různé. Typicky se takový protest většina lidí snažila ignorovat. Někteří se zastavili a z dálky se dívali. Pak byli další, kteří říkali: Toto ne, vždyť tu škodíte. A pak byli lidé, kteří s námi souhlasili,“ popisuje reakce veřejnosti.

Mluvčí české odnože Rebelie proti vyhynutí Veronika Holcnerová při protestu proti rychlé módě hnutí Rebelie proti vyhynutí v Brně.Zdroj: Dagmar Husárová

Nejprudší reakce se aktivisté dočkali od ochranky obchodního centra. „Byla agresivní, s tím jsme ale počítali. Pak přišla policie, překvapil mě její profesionální přístup. Policisté se snažili situaci uklidňovat. Dokonce nám pak přiznali, že s námi sympatizují,“ dodala aktivistka.

Protest proti rychlé módě hnutí Rebelie proti vyhynutí v Brně.Zdroj: Dagmar Husárová

Věří, že se podaří dosáhnout potřebných změn? „Počítáme s tím, že teď už je pozdě. Nesnažíme se zachovat společnost v podobě jako je teď. Uvědomujeme si, že to bude špatné. Ale jednám v naději, že se nám podaří, aby bylo špatně o trochu méně,“ uzavírá Veronika Holcnerová.

Protest Rebelie proti vyhynutí na náměstí Svobody v Brně.Zdroj: Dagmar Husárová