Předchozí
1 z 6
Další

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Archiv Martiny Seidlerové
Stojí za oživením náměstí farmářskými trhy, za akcemi v letním divadle a za spoustou dalších událostí v Jeseníku. O Martině Seidlerové se širší veřejnost dozvěděla v roce 2014, kdy začala na náměstí Svobody organizovat Restaurant day. Cílem těchto kulinářských setkání je sdílet radost z připraveného jídla. „Lidé hlavně získají novou zkušenost s provozováním vlastní restaurace, super pocit, když je někdo pochválí za jejich pochoutku a také nová přátelství a nápady do budoucna," řekla tehdy Martina Seidlerová.

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Deník / Redakce
V roce 2015 stála u vzniku spolku Sudetikus. Jeho cílem je oživit dění v Jeseníku a zapojit do dění samotné obyvatele. V roce 2016 spolek obnovil na Masarykově náměstí tradici trhů s místními výpěstky a výrobky. Několikrát do roka pak pořádá větší trhové slavnosti s kulturním programem. „Místní lidé mohou využít prostor pro představení vlastních hudebních, uměleckých, výtvarných, divadelních, tanečních či sportovních aktivit a projektů," objasnila Martina Seidlerová.

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Deník / Redakce
Martina se s dalšími členy spolku v roce 2018 zaměřila na Smetanovy sady a zdejší zchátralý areál letního divadla. Uskutečnili zde cyklus akcí Park žije s cílem toto místo oživit.

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Deník / Redakce


A co ji vlastně ke všem jejím aktivitám vedlo? "Návštěva Mexika. Jela jsem tam po vysoké škole na zkušenou, podobně jako když šel Honza do světa. Neměla jsem ani korunu, živila jsem se angličtinou. Inspirovala mě spolupráce mezi tamními lidmi. Žijí více venku, komunikují, pomáhají si. Mají větší vztah k přírodě, všichni jsou bratři. Žijí prostě více komunitně."

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Deník / Redakce


Veřejná angažovanost Martiny vedla k její kandidatuře do městského zastupitelstva. „Jsem Jeseničák srdcem už od narození, na učitelku jsem si hrála už v předškolním věku. Ráda jsem ve společnosti veselých a upřímných lidí a s mojí rodinou. Miluji chvíle s knihou, aleje a prameny,“ uvedla o sobě před volbami. Za uskupení Jeseník srdcem v zastupitelstvu v říjnu 2018 zasedla.

Lidé odvedle - Martina Seidlerová.Zdroj: Deník / Redakce

Za své aktivity byla Martina nominována na cenu Via Bona v kategorii Srdcař. „Jeseník skutečně ožil. Za poslední roky se změnil z místa, kde se nic neděje, na místo, které nabízí velké množství akcí, setkávání a oživování polozapomenutých míst. Jeseník je najednou městem, kde máte možnost zapojit se do dění a ovlivnit jeho podobu,“ uvedla Zdeňka Morávková, která Martinu na Cenu Via Bona nominovala. Hlasovat pro Martinu je možné do konce dubna na webu cenaviabona.cz.