Předchozí
1 z 6
Další

"Jako důchodci jsme se začali scházet v hospodě. Nejdříve jsme se bavili o ženských, pak o doktorech a nakonec jsme vzpomínali, co bylo krásné. Povzdechli jsme si, že gramofony už nejsou. Já byl ze všech nejmladší a řekl jsem ostatním: Hoši, přineste, co jste si v Tesle vypůjčili, a já z toho udělám výstavu,“ popisuje myšlenky na vznik muzea senior.

Vojtěch VyroubalZdroj: Deník / Jiří Kopáč

Dvacet let pracoval jako mistr odborného výcviku a učitel odborných předmětů v litovelské Tesle. Závod proslul produkcí gramofonů, výrobní sortiment byl však mnohem širší.

Nové muzeum gramofonů v Lošticích.Zdroj: Deník / Jiří Kopáč

„V Tesle se dělaly přehrávače do aut, záznamníky telefonních hovorů, zdravotní technika, ostřikovače. Máme tady i přístroj do výslechových místností Státní bezpečnosti,“ ukazuje sedmdesátiletý muž na magnetofonový přehrávač s označením KP 200. Každý druh gramofonu Vojtěch Vyroubal důkladně zná a dovede o něm zasvěceně vyprávět. „Vychovával jsem mladé pracovníky a musel jsem s nimi dělat na páse. Každý typ gramofonu mi prošel rukama,“ říká.

Nové muzeum gramofonů v Lošticích.Zdroj: Deník / Jiří Kopáč

V expozici se nachází průřez celou produkcí litovelského závodu: od nejstaršího přístroje na kliku až po pokročilé hi-fi soustavy. Ačkoli podle dobového vtípku bylo označení Tesla zkratkou slov „technicky slabé“, gramofony z Litovle se ve světě neztratily.

Nové muzeum gramofonů v Lošticích.Zdroj: Deník / Jiří Kopáč


„V zemích RVHP neměly konkurenci. V osmdesátých letech jsme v podstatě dohonili svět. Největším naším odběratelem bylo Západní Německo,“ poznamenává Vojtěch Vyroubal.

Nové muzeum gramofonů v Lošticích.Zdroj: Deník / Jiří Kopáč


Gramofony z Litovle jsou pojmem i dnes. Přístroje ve městě vyrábí následovník někdejší Tesly, firma SEV. Ani její aktuální produkty v expozici nechybí. Pro veřejnost se ojedinělé muzeum otevře v blízké době.

Nové muzeum gramofonů v Lošticích. Současný gramofonZdroj: Deník / Jiří Kopáč