Předchozí
1 z 7
Další

Na divadle mě baví setkávání s lidmi, říká Josef König

Takový spolek by mohla Václavovu u Zábřehu závidět mnohem větší vesnice i města. Svou rodnou ves proslavil daleko za hranicemi regionu a při přehlídkách ji co do počtu obyvatel dokáže několikanásobně „nafouknout“. Řeč je o divadelním spolku Václav, který před měsícem získal krajskou cenu za výjimečný počin v oblasti divadla.

Josef König ve hře Poslední doutník.Zdroj: Archiv Divadla Václav

„Na předávání nás jelo asi sedm. Ten večer byl moc pěkný. Stát na jevišti vedle pana Ebena a paní Kostkové se každý den nepodaří. Ceny si velmi vážíme,“ říká principál a režisér Divadla Václav Josef König.

Divadlo Václav funguje ve Václavově dvacátým rokem. Ochotnická tradice ve vesnici sahá do poloviny dvacátých let minulého století a soubor zde existoval do půlky let sedmdesátých. Základem činnosti současného spolku je příprava nových her.

Josef König ve hře Poslední doutník.Zdroj: Archiv Divadla Václav

„Nový kus většinou zkoušíme rok, někdy dva. V dnešní době je to složitější. Lidé pracují na směny v nepřetržitých provozech. Scházíme se většinou přes týden, o sobotách, nedělích děláme brigády nebo pořádáme akce. Za rok je toho spousta,“ hovoří tichým rozvážným hlasem principál souboru.

Principál Divadla Václav Josef König.Zdroj: Deník / Petr Krňávek

V únoru spolek pořádá ples, na podzim svatováclavskou divadelní pouť, o Vánocích svatoštěpánské představení a hrával živý betlém. Nejviditelnější je každoroční soutěžní přehlídka amatérských souborů o Václava z Václavova. Ta se loni konala už dvanáctým rokem. Mezi podobnými přehlídkami v Česku má dobrý zvuk. Jezdí na ni i soubory z Prahy, Poděbrad, Klášterce nad Obří nebo České Lípy.

Josef König při předávání krajských cen za kulturu.Zdroj: Petr Kotala

„Je to kolem dvaceti souborů. Dá se říci, že se na ní potkává výkvět ochotnického divadla z celé republiky. Říkají nám, že u nás hrají rádi, protože Václavov je malá vesnice a je tu rodinná atmosféra,“ vysvětluje třiašedesátiletý muž.

Josef König ve hře Poslední doutník.Zdroj: Archiv Divadla Václav

Festival se koná ve václavovském kulturním domě. Budova, kterou v šedesátých letech postavili místní v akci Z, je dnes ve vesnici jediným prostorem pro setkávání. Do sálu, kde návštěvníky hřeje dřevo praskající v kamnech, se naučili chodit lidé ze širokého okolí. Jen loňský ročník festivalu přilákal dva a půl tisíce návštěvníků.

Josef König ve hře Poslední doutník.Zdroj: Archiv Divadla Václav

Ostatně i s repertoárem mívají Václavovští velký úspěch. Třeba hra Tři v tom měla bezmála třicet repríz. „Divadlo bere hodně času, stojí i spousty peněz. Každý za ním vidí jen ty mejdany, ale je to docela pracovní tábor. Ale mě na divadle baví setkávání s lidmi. Snad i ostatní mají pocit, že pro sebe i pro druhé dělají něco smysluplného,“ uzavírá Josef König.

Principál Divadla Václav Josef König.Zdroj: Deník / Petr Krňávek