Předchozí
1 z 5
Další

Studentka ze Šumperku má v ruce čip. Může jím platit i otvírat dveře

Implantace čipu pod kůži pro mnohé zní jako science fiction. Pro jiné to může být možnost, jak si usnadnit svůj život. Právě do druhé skupiny patří Lucie Komárková, studentka šumperské obchodní akademie. Patří mezi zhruba třicítku lidí v Česku, kteří takové zařízení v těle mají.

Studentka ze Šumperku si nechala do ruky implantovat čip

Lucie je nadšená do moderních technologií a to bylo hlavním důvodem, proč se k neobvyklému zákroku odhodlala. Když o svém rozhodnutí řekla ve škole, všichni si zprvu mysleli, že si dělá legraci.

Její rodina naopak překvapena nebyla. Na její „výstřelky“ je totiž zvyklá.

Studentka ze Šumperku si nechala do ruky implantovat čip

Součástku si nechala do těla vpravit i přesto, že její využití mimo velká města je značně omezené. Zatím může čipem otevírat třeba školní dveře.

„Nejvíce čip využiji v pražské kavárně Paralelní Polis, kde lze platit pomocí virtuální měny,“ poznamenává studentka.

Další možností je mít na čipu peněženku s virtuální měnou. Logicky se nabízí otázka, zda někdo nemůže drobné zařízení zneužít.

„Teoreticky to možné je, ale prakticky by to bylo velmi obtížné. Čtecí vzdálenost je dva milimetry a muselo by dojít k fyzickému kontaktu. Navíc nelze pouhým okem poznat, zdali má daná osoba čip implantovaný,“ vysvětluje Lucie. Zařízení se nadto dá zabezpečit heslem.

Studentka ze Šumperku si nechala do ruky implantovat čip

Samotná implantace byla podle Lucie jednoduchá. Místo, do kterého jí součástku vpravili, dokonce ani nebylo nutné umrtvit. Celý proces spočíval pouze ve vpichu jehly, pomocí níž byl pod kůži čip aplikován. Ten ji dnes nijak neomezuje.

Bolest mladá žena nepociťuje, i když se do místa s čipem uhodí. Žádná omezení nemá ani při sportu, na magnetické rezonanci či při letištní kontrole.

Studentka ze Šumperku se nebrání žádné další inovaci, která by mohla přijít s modernější technikou. Sama ovšem nevěří, že by se v budoucnosti nechalo očipovat více lidí.

„Společnost je této technologii stále velmi nedůvěřivá,“ uzavírá.

Studentka ze Šumperku si nechala do ruky implantovat čip