Předchozí
1 z 9
Další

Vypadá jako velká figurka ze hry Člověče, nezlob se, ale umí dělat spoustu věcí. Třeba jezdit autíčkem, lodí nebo létat letadlem. Děti s ním dokáží vymyslet další desítky her, však právě pro lidská mláďata je určený. Pišlik, dřevěná hračka, s nímž dvojice tátů z Jesenicka prorazila do světa.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

O pišlicích bylo hodně slyšet před dvěma lety. „Od té doby se nám určitě daří lépe. Hodně rozvíjíme zahraniční obchod. Prodáváme s Polsku, Německu, Francii, Anglii a stále více i tady u nás v Česku,“ vypráví v jedné z jesenických kaváren Václav Kvapil ze Staré Červené Vody.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

Všímám si, že mluví v množném čísle. „Začínali jsme ve dvou a pořád jsme dva chlapi, kteří to dělají. Já pečuji o obchod a můj kolega Dušan Ingr se stará o výrobu. Kapacita a technologické možnosti naší dílny jsou ale omezené. Poměrně brzy jsme začali oslovovat truhláře specializované na nějakou operaci. Ti nám vyrábí různé dílce či polotovary. Máme jednoho šikovného soustružníka z Dobrušky, další spolupracovníky z Třince, Brna. Dohromady je nás zhruba deset,“ vypočítává.

Spoluautor Pišlických hraček Václav Kvapil.Zdroj: Deník / Petr Krňávek

Pišlické hračky, to je dřevěné autíčko, letadlo, ponorka, koníček nebo slon. Základ však tvoří pišlik, šest centimetrů vysoký panáček. Může být světlý z bukového nebo tmavý z ořechového dřeva, někteří jsou i dutí a dá se do nich schovat malý dopis nebo kulička. „Pišlik pasuje do všech hraček a her, které máme. V každé hračce je přítomen a je potřeba,“ dodává otec čtyř dětí.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

Vlastní potomci však nebyli hlavní motivací, proč se do výroby dřevěných hraček s kolegou před šesti lety pustili. „Nějakou roli to v tom hraje, ale od začátku jsme chtěli dělat dobré dřevěné hračky. Všimli jsme si, že většina dřevěných autíček má nějaký problém. Rozpadají se, byly na nich nedořezky nebo dřevěné chlupy, kolečka při otáčení drhnou. Říkali jsme si, přece není problém vyrobit pěkné auto z jednoho kusu dřeva, aby to nebylo lepené,“ popisuje motivaci, která ho s kolegou k podnikání přivedla.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

Vlastní děti jsou pro ně i první zkušebnou. „Když vyrobíme prototyp, nejprve ho doneseme domů. Já i kolega máme po čtyřech dětech. Děti už vědí, že chystáme novou věc. Chtějí ji vyzkoušet a třeba mi řeknou: tady to nedrží, mně se to nehodí do ruky,“ popisuje, jak mu potomci dávají zpětnou vazbu.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

Hračky však prošly i oficiální státní zkušebnou. Z té si Václav Kvapil odnesl úsměvnou historku. „Řekli nám, ať vyplníme formulář, jaká to obsahuje lepidla, mořidla a podobně. Já jsem všechny kolonky proškrtal. Zeptali se, co v té hračce tedy je. Odpověděl jsem, že jasanové dřevo a spoje jsou nasucho nalisované. Nikdy se s ničím takovým nesetkali. Řekli, že tedy nemají, co řešit,“ vzpomíná třiačtyřicetiletý muž.

Pišlické hračky.Zdroj: Deník / Redakce

„Líbí se nám, že když děti mohou přicházet do kontaktu se dřevem, které je surové, neupravené. Kontakt se dřevem je neopakovatelný. Nepotřebuje povrchovou úpravu, aby bylo hezké. Je také absolutně bezpečné. Když si vezme malé dítě do pusy kus dřeva, co čistšího může žužlat,“ doplňuje původní profesí učitel na vysvětlenou, proč k výrobě hraček nepoužívají lepidla a zpravidla ani mořidla či laky.

Pišlické hračky.Zdroj: Archiv Václava Kvapila

Rodina pišlických hraček se od září rozšíří o nové kousky. „Naše portfolio rozšiřujeme o deskové hry, montessori pomůcky a další hračky, které vykročují z řady vozidel, s nimiž jsme začínali. Pracovali jsme na tom posledního půl roku. Hodně se na to těším, slibujeme si od toho nové příležitosti,“ uzavírá Václav Kvapil.