Fuksa obsadil v Tokiu páté místo v závodě na 1000 metrů a zopakoval tak výsledek z předchozích her v Riu de Janeiro. Osmadvacetiletý Fuksa ve finále zopakoval svou semifinálovou jízdu. Opět začal pomaleji, po startu byl poslední, ale postupně se posouval vpřed. V polovině trati byl šestý, na mezičase 750 metrů pátý a ve finiši už umístění nevylepšil. Od bronzu jej dělily více než dvě sekundy.

Kanoista Martin Fuksa obsadil na olympiádě v Tokiu páté místo v závodě na 1000 metrů.
Neklaplo to. Kanoista Fuksa je zase bez olympijské medaile, v Tokiu skončil pátý

Bábek neuspěl

Jediný český dráhový cyklista na hrách Tomáš Bábek se představil ve své hlavní disciplíně keirinu, v němž v roce 2017 získal bronz na mistrovství světa. Japonské prostředí pro něj není neznámé, dva roky tady jezdil prestižní keirinovou ligu, ale kvůli koronaviru je už devět měsíců bez oficiálního závodu.

Dráhový cyklista Tomáš Bábek z Dukly Brno.
Bábek: Přijít o olympiádu? Byla by to velká rána, ale v životě jsem zažil větší

Závod ale pro něj skončil záhy. Bábek na velodromu v Izu dojel v úvodní rozjížďce i v opravách v boji o dvě postupová místa do čtvrtfinále čtvrtý a sen o medaili se mu rozplynul. V opravné jízdě se naopak podařilo zachránit britskému obhájci zlata z Ria de Janeiro Jasonu Kennymu.

Vadlejch stříbrný

Moderní pětibojař Jan Kuf byl po základním kole šermu v olympijské soutěži šestý. Před poslední disciplínou byl dokonce třetí, ale nakonec obsadil osmou příčku. Jeho největším úspěchem je stále bronz z mistrovství světa v roce 2014. Na minulých hrách nedokončil parkur a skončil poslední. Druhý pětibojař Martin Vlach vybojoval páté místo.

Moderní pětibojař Jan Kuf.
Drama v pětiboji. Kuf útočil na medaili, ale pokazil střelbu a bronz neudržel

Čeští oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý o sobě v této sezoně zatím příliš nedávali vědět, ale formu si dobře načasovali. Ve finále si oba zlepšili svá letošní maxima. Vadlejch vybojoval stříbro a Veselý bronz.

Medailová radost českých oštěpařů. Zleva bronzový Vítězslav Veselý a stříbrný Jakub Vadlejch.
Česká oštěpařská fantazie v Tokiu. Vadlejch slaví stříbro, Veselý má bronz

Vrabcová nedoběhla

Už před půlnocí vyrazily v Sapporu na maratonskou trať ženy a mezi nimi i česká trojice. Nejlepší z Češek byla Marcela Joglová, která doběhla na 52. místě 12:09 minuty za vítěznou Keňankou Peres Jepchirchirovou, jež vyhrála v čase 2:27:20. V šesté desítce také další olympijská debutantka Tereza Hrochová, jež druhý maraton v kariéře dokončila na 58. pozici s patnáctiminutovou ztrátou.

Eva Vrabcová Nývltová
Vrabcová Nývltová poběží maraton i přes bolest: Budu spoléhat na sílu endorfinu

Česká rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová se rozhodla nastoupit navzdory problémům s pravou kyčlí a stehenním svalem a při své celkově páté olympijské účasti závod nedokončila.

Golfistka Klára Spilková.
Spilkové nosil na olympiádě hole přítel. A opět české golfistce přinesl štěstí

Olympijskou vítězkou v golfu se stala Američanka s českými kořeny Nelly Kordová, jež turnaj v Tokiu vyhrála se skóre 17 ran pod par a náskokem jednoho úderu. Klára Spilková obsadila po vyrovnaných výkonech 23. místo, turnaj zvládla s výsledkem -5.