VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JESENÍK

Tradice lázeňského města Jeseník začala před více jak 750 lety. Kraj se rozvíjel ve středověku díky těžbě zlata, poté díky zpracování dřeva a textilnímu průmyslu. Největší rozkvět zažil v polovině 19. století díky Vincenzi Priessnitzovi – zakladateli moderní vodoléčby. Téměř celý okres se nachází ve Slezsku, pouze katastr obce Ostružná leží (s výjimkou osady Ramzová) na Moravě. Slezská část okresu patřila v minulosti k české části Niského knížectví. Moderní okres Jeseník vznikl později než ostatní okresy České republiky – teprve 1. ledna 1996 vyčleněním 22 měst a obcí z okresu Šumperk a 1 města z okresu Bruntál. Zdroj: www.jesenik.org

O vedení Jeseníku je jasno, starostkou bude Zdeňka Blišťanová

Starostkou Zdeňka Blišťanová, místostarosty Tomáš Vlazlo a Václav Urban. Tak má v příštích čtyřech letech vypadat vedení města Jeseník.

V Jeseníku zprovoznili babybox

Zařízení Babybox nově funguje i v Jeseníku. Nachází se na zdi vstupní budovy místní nemocnice. Slavnostně byl otevřen v úterý 16. října. Jeseník byl předposledním městem na Moravě, kde schránka pro záchranu odložených dětí chyběla.

Montessori ve Vápenné slaví úspěch, otevřeli už třetí třídu

Montessori vzdělávání na Jesenicku se daří. Ve škole ve Vápenné otevřeli před několika týdny už třetí třídu, ve které se děti touto metodou učí. Vůbec poprvé se jí tak vzdělávají i žáci na druhém stupni.

Gamaspol postoupil do čtvrtfinále poháru gólem v poslední vteřině

Napínavější už to snad být nemohlo. Futsalisté Gamaspolu Jeseník porazili ve středečním osmifinále Poháru FAČR Baník Ostrava 8:7 po prodloužení.

Jeseník zažil politické zemětřesení

Politické zemětřesení. Tak lze dvěma slovy popsat situaci po komunálních volbách v Jeseníku.

Jana Konvičkové, jesenická jednička ANO, odpovídala ON-LINE

Současná starostka Jeseníku Jana Konvičková kandiduje v říjnových volbách opět do čela tamní radnice.

Prezident navštívil Mikulovice, na Pradědu překvapil turisty

FOTOGALERIE / Ačkoli je poledne, náves v Mikulovicích na Jesenicku je plná lidí. Míří za místní obecní úřad, kde za pár minut přijde prezident republiky.

Český financ se v Javorníku zamiloval do Němky. Drama velké sudetské lásky

Byla by to láska jako tisíce jiných. To by však on nesměl být českým příslušníkem finanční stráže na německém Jesenicku a ona nesměla patřit ke zdejší smetánce. A především by se nesměl psát rok 1938.

Motocyklový Kolštejnský okruh omezí o víkendu dopravu

Oblíbený závod historických motocyklů a sidecarů Kolštejnský okruh bude v sobotu 8. a v neděli 9. září hostit Branná.

Náplavka v Jeseníku může ožít

Nové netradiční místo k odpočinku vzniká v Jeseníku. Dobrovolníci vyčistili náplavku u řeky Bělé. Podobné lokality v řadě velkých měst slouží k relaxaci i konání kulturních a společenských akcí.

Architekti ukázali novou podobu sídliště. Kdy se začne? ptají se místní

Novou podobu má dostat sídliště Pod Chlumem v Jeseníku. Přibydou zde nové chodníky, hřiště nebo aleje. Vyplývá to ze studie, kterou zpracoval tým architektů. Sídliště Pod Chlumem v Jeseníku. 

Jeseník nabídne farmářské trhy, kejklířskou slavnost i setkání básníků

Hned několik akcí připravil na konec srpna jesenický spolek Sudetikus.

I Jesenicko mělo své kroje. Jeden teď vystavují, v Německu se nosí

Průvod krojovaných mužů a žen prochází městem. Obrázek, který si lidé spojí s Hanou či Slováckem, býval před desítkami let k vidění i na Jesenicku. Také zdejší obyvatelé měli své kroje.

Technopárty v Jeseníku ukončila až policie

Velmi neklidnou noc zažili o uplynulém víkendu obyvatelé Jeseníku, zejména ti na sídlišti Pod Chlumem.

Opravy soudu v Javorníku prodraží dřevomorka

V Javorníku ubyde jedna z budov, která hyzdí centrum města. Začala dlouho připravovaná rekonstrukce objektu bývalého soudu. Oproti původním předpokladům se však výrazně prodraží.

Auto s dětmi uvnitř se samo rozjelo a rozbilo se o strom

Netradiční dopravní nehodu řešili policisté v neděli 29. července v Jeseníku Lázních.

Zlaté Hory žily městskými slavnostmi, zazpívala i Dara Rolins

FOTOGALERIE / Městskými slavnostmi žily v pátek 27. července večer a po celou sobotu Zlaté Hory. Na náměstí Svobody se konaly Zlaté Dny.

Wellness na jesenickém koupališti otevře už za pár dní. Podívejte se, co nabízí

/FOTOGALERIE/ Wellness v budově jesenického koupaliště je hotové. Veřejnosti by mělo začít sloužit ještě během července.

S plasty k recyklaci je problém. Nikdo je nechce, končí ve spalovnách

Obyvatelé Jeseníku roky patří mezi nejpoctivější třídiče odpadu v kraji. Nyní na dvoře místních technických služeb leží desítky tun separovaných plastů, které možná vůbec poprvé poputují do spalovny.

V Lipové se srazilo auto s vlakem

K vážné nehodě vyjížděli hasiči do Lipové – lázní. Před půl druhou odpoledne se zde osobní vůz střetl s projíždějícím vlakem.

Parkoviště pod Pentagonem bude na podzim

Nejpozději do konce listopadu vznikne v Jeseníku pod budovou Ipos v ulici Karla Čapka pětapadesát parkovacích míst.

Vidnavu obsadil Freikorps, jako před osmdesáti lety

O osmdesát let zpět do minulosti se v sobotu 16. června přenesli lidé ve Vidnavě. V rámci vzpomínkové akce zde bojovali příslušníci československé finanční stráže s přesilou sudetoněmeckých jednotek Freikorps.

Trenér Ševčík v Jeseníku končí

Poslední zápas Jeseníku v letošní divizi E byl zároveň posledním pro trenéra Petra Ševčíka. Ten po prohře na hřišti Bohumína 1:2 prozradil, že na lavičce týmu z lázeňského města s jistotou pokračovat nebude.

Nová sportovní hala v Jeseníku se předvedla veřejnosti. Podívejte se

VIDEO / FOTOGALERIE/ Sportovcům v Jeseníku může sloužit nová hala. Dlouho očekávaný sportovní stánek si v pondělí 11. června poprvé prohlédla veřejnost.

Na Jesenicku přibývají desítky tuní. Pomohou zvířatům i vyprahlé krajině

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Horko, nebe bez mráčku, půda vyschlá na padrť. A toužebné čekání na déšť. Tak poslední roky vypadají letní měsíce na Šumpersku a Jesenicku. Existují přitom způsoby, jak nepříznivému trendu čelit. Někde již teoretické poučky mění v realitu.

Šofér audi se honil s policisty, pak jim chtěl utéct

V policejní honičku se změnila rutinní silniční kontrola v pátek 1. června na Jesenicku. Policisté během odpoledne dohlíželi na provoz na cestě mezi Žulovou a Černou Vodou.

Brankáři Jeseníku v Kozlovicích ruply nervy

FOTOGALERIE / Tohle byla domácí rozlučka se vším všudy. Fotbalisté Kozlovic v neděli naposledy v tomto divizním ročníku před domácími fanoušky odehráli duel s Jeseníkem. A děly se věci.

Senior zkolabuje, přívěšek mu přivolá pomoc

Žijí sami, mají zdravotní problémy či hendikep, mohou náhle zkolabovat nebo se ztratit. Takovým lidem v Jeseníku nabídne pomoc městská policie. Vybaví je zařízením, pomocí něhož si budou moci přivolat pomoc. Strážníci budou zároveň vědět, kde člověk v problémech nachází.

V Jeseníku otevřeli nové dopravní hřiště

Dětem z Jeseníku a okolí nebudou dopravní předpisy cizí. Ve městě vzniklo nejmodernější dopravní hřiště v regionu. Zájemci si jej poprvé vyzkoušeli v pátek 1. května.

Náklaďák spadl z rampy: zraněný řidič, bouračka hasičů a škoda přes milion

Škoda až milion a půl korun zůstala ve středu po nehodě havárii nákladního vozidla v Písečné.

V Jeseníku vznikne nová čtvrť

Nová čtvrť vznikne v jesenické části Bukovice. V části areálu bývalé pily stavbaři připravují plochu pro jednadvacet rodinných domků.

Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Jeseníku

Velkým úspěchem skončilo pro žáky jesenického gymnázia celosvětové finále soutěže First Lego League.

Voda v Lipové vyplavila zahrady a sklepy

Škody za desítky tisíc korun způsobil liják, který se ve středu 23. května okolo druhé hodiny spustil nad dolní částí Lipové-lázní.

Jeseničtí středoškoláci navrhli Národní knihovnu. Takto má vypadat

Obří kniha. Tak by podle představ žáků jesenické průmyslové školy mohla vypadat nová budova Národní knihovny v Praze. Se svým nápadem se účastní celostátní soutěže.

V čele Jeseníku stanula Jana Konvičková

Novou starostkou Jeseníku je Jana Konvičková z hnutí ANO 2011. Rozhodla o tom většina zastupitelů města. Starostkou se radní Konvičková stala na druhý pokus, svou funkci bude vykonávat do podzimních komunálních voleb.

Za smrt v Lipové dostal podnájemník dvanáct let vězení

Dvanácti lety vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou potrestal v pondělí 14. května olomoucký krajský soud Reného Bučana za vraždu muže v Lipové – Lázních na Jesenicku.

V Jeseníku slavnostně zahájili lázeňskou sezonu. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Největší společensko-kulturní událostí ožil o druhém květnovém víkendu Jeseník. Město a lázeňský areál hostily zahájením lázeňské sezony.

V Jeseníku funguje knihobudka. A osvědčuje se

Půjčit, vzít si nebo darovat knihu či časopis nyní může v Jeseníku každý. Nepotřebuje k tomu peníze ani průkazku do veřejné knihovny. Ve městě začala fungovat takzvaná knihobudka.

Letní divadlo chceme, lanovka je zbytečnost, vyplynulo z průzkumu

Lidé v Jeseníku jsou spokojeni. Vyplynulo to aspoň z dotazníkového šetření, které si nechala vypracovat místní radnice.

Stejné jméno, druhá volba. Jeseník může opět mít starostu

Město Jeseník může mít necelého půl roku před komunálními volbami „letní“ starostku. Hnutí ANO 2011 do této funkce podruhé nominuje Janu Konvičkovou. Část zastupitelů kvůli tomu požádala o svolání mimořádného zasedání. Konat by se mělo v půli května.

Řidič náklaďáku odháněl včelu, prorazil plot u domu

Velká škoda zůstala po nehodě, která se stala ve středu 2. května ve Staré Červené Vodě.

Jeseník na Havířov neumí. Navíc se mu zranil kapitán

Havířov nepatří mezi oblíbené soupeře Jeseníku. Divizní fotbalisté z lázeňského města s ním podruhé v sezoně prohráli vysokým rozdílem, tentokrát 1:4. Na východě republiky přitom šli v neděli jako první do vedení.

Jako z Nagana. Mladé basketbalistky vítal skandující dav i "šampaňské"

Velkolepé přivítání čekalo tým mladých basketbalistek v rodném Javorníku.

Park v Jeseníku ožije pravidelnými akcemi

Oživit Smetanovy sady v Jeseníku, aby toto krásné místo s velkým potenciálem znovu plnilo svůj účel.

Dva kryté bazény na Jesenicku nebudou, Jeseník podpoří Českou Ves

Dva kryté bazény pouhých pár kilometrů od sebe na Jesenicku nevzniknou. Město Jeseník podpoří velkou rekonstrukci bazénu v sousední České Vsi. Na tento účel je připraveno uvolnit jedenáct a půl milionu korun.

Sportovní hala v Jeseníku je hotová, čeká na kolaudaci. Podívejte se dovnitř

/FOTOGALERIE/ Poslední drobnosti dodělávají stavbaři na nové sportovní hale v Jeseníku. Sportovci dlouho očekávaná stavba prakticky hotová. Sloužit by jim měla nejpozději v září.

Chata na Šeráku opět otevře

Oblíbená horská chata na Šeráku v Jeseníkách bude po několikaměsíční nucené přestávce opět fungovat. První hosty přivítá 27. dubna.

Nového starostu v Jeseníku nevybírali

Ani po dvou měsících nemá Jeseník starostu. Hnutí ANO 2011 na uvolněný post na posledním zastupitelstvu nikoho nenominovalo.

Muž ukončil život skokem z paneláku

Policisté se zabývají tragickým úmrtím osmatřicetiletého muže, který se v úterý 17. dubna ráno rozhodl spáchat sebevraždu skokem z panelového domu na sídlišti 9. května v Jeseníku.

Nemocnici v Jeseníku čeká obří obnova, za 300 milionů

Velká proměna čeká během následujících let Jesenickou nemocnici. V desítky roků zanedbávaném areálu hodlá nový majitel kompletně zrekonstruovat a rozšířit dvě budovy, další objekt postaví. Celkové náklady mají dosáhnout tří set milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT