VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JESENÍK

Železnice do Jeseníku se změní v jedno velké staveniště

Hanušovicko, Jesenicko – Rok rekordních oprav zažije železnice z Bludova do Jeseníku. Během letoška se na osmapadesátiki­lometrovém úseku uskuteční hned čtyři stavební akce za bezmála dvě miliardy korun. Lidé kvůli tomu budou muset cestovat náhradními autobusy. Výluky začnou v polovině března.

Jeseník rozdává tašky na třídění odpadů

Jeseník – Dva a půl tisíce sad tašek na třídění odpadů čeká na Jeseničany, kteří včas zaplatí poplatek za odpad.

Strážníci v Jeseníku pohlídají koupaliště a hřiště, chtějí nové auto

Jeseník – Více práce čeká jesenické strážníky v Jeseníku. Přibydou jim místa, na která budou intenzivněji dohlížet. Jedná se o lokality, do kterých samospráva nedávno investovala desetimiliony ko­run.

Prvňáci v Jeseníku mohou naplnit čtyři třídy, vzniknout může i přípravná

Jeseník – Sto dvacet dětí se účastnilo zápisu do prvních tříd, který se konal na základní škole v Jeseníku. U devíti desítek z nich škola předpokládá, že v září do první třídy nastoupí, třicet by mělo dostat odklad.

Letní divadlo hyzdí jesenický park. Oprava či demolice jsou v nedohlednu

Jeseník – Kdysi se zde konávaly divadelní představení a koncerty pod širým nebem, dnes tu zabíjí čas party mládeže, občas zde hledají úkryt bezdomovci. Řeč je o letním divadle v Jeseníku. Rozlehlé pódium z žulových kvádrů a betonu bude Smetanovy sady hyzdit i nadále. Jen jeho odstranění by totiž městskou kasu vyšlo na více než milion korun.

Divadlo v Jeseníku dostane nový kabát

Jeseník – Výměna oken a oprava fasády čeká v brzké době Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku. Dlouhodobě plánovaná investice vyjde městskou kasu na dva miliony korun.

Mladík rozbil policistovi hlavu tyčí, útok zastavil výstřel do břicha

Uhelná – Policie v pondělí objasnila bližší okolnosti incidentu, který se odehrál v Uhelné na Jesenicku 9. února časně ráno. Policista byl nucen použít vůči agresivnímu muži služební zbraň, výstřel útočníka zranil.

Nestor jesenických lázní: Zprvu jsem tu byl nešťastný, dnes bych neměnil

Jeseník – Vystudoval pedagogickou fakultu, stal se ale lékařem. Když jej poslali do Jeseníku, byl nešťastný. Nakonec zde strávil celý život. Jen málokdo zná zdejší lázně a jejich zakladatele tak dobře, jako Alois Kubík.

Veřejné senior taxi v Jeseníku nejezdí, soukromé slaví úspěch

Jeseník – Dvakrát se jesenická radnice pokusila najít provozovatele zvýhodněných taxíků pro seniory. Marně. Obdobnou službu přitom ve městě už několik měsíců s úspěchem nabízí soukromá firma.

Jesenické náměstí oživí festival jídla, Úsov zve na zabíjačku

Jesenicko, Šupersko - Krátké zprávy z našeho regionu.

V Uhelné se střílelo, jeden člověk je zraněný

Uhelná – Vážný incident, při kterém zasahovala policie, se odehrál v úterý 9. února časně ráno v Uhelné na Jesenicku. Policista použil služební zbraň, jeden člověk byl zraněn.

Platební kartou lze na Jesenicku platit v autobusech. Tak jako v obchodě

Jesenicko – Jednou kartou vybrat peníze v bankomatu, zaplatit v supermarketu a v autobuse ji pak použít jako jízdenku. Takovou možnost nyní mají obyvatelé Jesenicka.

Muž nepřišel do práce, našli ho mrtvého v potoce

Supíkovice, Žulová – Již druhé tragické úmrtí vyšetřují policisté na Jesenicku. Dva muži středního věku byli nalezeni ve vodních tocích, okolnosti jejich úmrtí objasní soudní pitva.

AKTUALIZOVÁNO

Jesenickou nemocnici koupil zdravotnický gigant Agel

Jeseník – Spekulace o možném prodeji Jesenické nemocnice jsou u konce. Novým vlastníkem jediného lůžkového zařízení s akutní péčí v okrese se 2. ledna stala společnost Agel. Žádnou redukci péče v Jeseníku neplánuje, tamní nemocnici chce naopak rozvíjet.

Výkaly a špína. Problémovou restauraci inspekce zavřela

Vápenná – Exkrementy na podlaze i v regálech, všude špína, zanedbaný úklid, v provozovně hejno koček. Takové zjištění čekalo inspektory v restauraci U Kameníka ve Vápenné. Při kontrole jim musela asistovat policie.

Jeseník odstartoval zápasovou přípravu výhrou nad Letohradem

Jeseník – Zdá se, že fotbalisté Jeseníku jsou zatím k nezastavení. Aktuální lídr krajského přeboru v neděli dopoledne porazil na svém hřišti v rámci první zápasové přípravy i divizní Letohrad.

Hyundai uklouznul a vletěl do stodoly, tři lidé zraněni

Velká Kraš – Namrzlé vozovky potrápily na Jesenicku řidiče v úterý 26. ledna. Do cíle nedojel osmačtyřicetiletý motorista z Vidnavy.

Vidnava může mít dva svaté: oblíbenou sestru a statečného kněze

Vidnava – Málokterá obec se může pochlubit tím, že v ní žil kandidát na svatořečení. Ve Vidnavě během dvacátého století působily hned dvě takové osobnosti: řeholnice Marie Vojtěcha Hasmandová a duchovní Ludwig Wrzoł, ředitel zdejšího kněžského semináře.

Hasiči v Jeseníku dostanou k výročí nové auto, staré má už půl století!

Jeseník – Hned dva důvody k oslavě budou mít v letošním roce dobrovolní hasiči v Jeseníku. Připomenou si 145 let existence svého sboru a dostanou novou cisternu. Ta nahradí osmačtyřicet let starý stroj.

Bouračky na klouzačce: kia letěla do značky, fiat do sloupu

Ostružná, Zlaté Hory – Ke dvěma nehodám vyjížděli o víkendu policisté na Jesenicku. Šestatřicetiletý motorista v sobotu 23. ledna dopoledne havaroval v Ostružné.

Plány na zřízení záchytky v Jeseníku se rozplývají

Jeseník – Silně opilé lidi z Jesenicka budou policisté patrně i dál vozit na záchytnou stanici do sto kilometrů vzdálené Olomouce. Hejtmanství nevyslyšelo žádost jesenické radnice, aby v odlehlém regionu zřídilo protialkoholní stanici. Důvodem jsou neúměrně vysoké náklady na její provoz. Menší obce z regionu se na fungování takového zařízení též zdráhají přispět a Jeseník sám jeho provoz finančně neutáhne.

Dívku měli znásilnit tři muži, vše si vymyslela

Jeseník – Nahlášené znásilnění a oloupení dvacetileté dívky z Jeseníku zaměstnalo tamní policisty pět dnů. Nakonec se ukázalo, že mladá žena si historku vymyslela.

Náklaďák nezvládl zatáčku, zboural zábradlí a visel nad potokem

Jesenicko - Příliš rychle se ve vesnici vřítil do zatáčky šofér náklaďáku, který tak pokračoval rovně přímo do potoka. 

V Jeseníku bude vysoká škola, pobočku otevře na kolonádě

Jeseník – Do mapy vysokoškolských měst už za několik týdnů přibude Jeseník. Svou pobočku zde otevře Vysoká škola logistiky. Stane se tak už třetí vysokou školou, která na Šumpersku a Jesenicku působí.

Ostuda Lipové zmizí, zchátralou samoobsluhu zbourají

Lipová-lázně – Bývalá samoobsluha, která roky hyzdí střed Lipové-lázní, má konečně zmizet. Na jejím místě může v budoucnu vzniknout klidová zóna s knihovnou či zdravotním střediskem.

Senior udělal chybu, jel na letních pneumatikách. Takto to dopadlo

Jeseník – Letní pneumatiky a nepřiměřená rychlost, to byly dvě hlavní příčiny havárie, která se odehrála v pondělí 11. ledna v poledne.

Jeseník chystá unikátní tahák: aquapark s Priessnitzovými procedurami

Jeseník – Ve světě nemá obdoby, do Jeseníku kvůli němu míří lidé z celé střední Evropy. Řeč je o unikátním balneoparku pod širým nebem, v němž si může každý vyzkoušet procedury nejslavnějšího jesenického rodáka Vincenze Priessnitze.

Jesenické lázně slaví rekordní rok, přijelo nejvíc hostů za 10 let

Jeseník – Mimořádně úspěšných dvanáct měsíců mají za sebou Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. V roce 2015 zaznamenal léčebný areál na vrchu Gräfenberg rekordní obsazenost.

Jesenicko ohrožuje extrémní sucho, vznikají krizové plány

Jesenicko – Okres Jeseník stále sužuje těžké sucho. Pokud se bude nedostatek srážek prohlubovat, situace se během jara a léta pravděpodobně stane velmi vážnou. Dodavatelé vody již připravují krizový scénář.

Tajemné podzemí u Zlatých Hor lidi láká, město zpřístupní další část

Zlaté Hory – Turisté budou moci v dohledné době navštívit další část rozsáhlého komplexu podzemních chodeb u Zlatých Hor. Zdejší radnice se chystá zpřístupnit nové prostory v Poštovní štole. O labyrint v útrobách Příčné hory mají lidé mimořádný zájem. Loni jej za dva a půl měsíce navštívily čtyři tisíce lidí.

VIDEO: Skanzen ve Zlatých Horách nabídne více atrakcí

Zlaté Hory – Až se letos na jaře otevře hornický skanzen ve Zlatých Horách, nabídne návštěvníkům podstatně víc atrakcí než v uplynulém roce. Seznámit se zde budou moci s prací starých řemeslníků nebo s kompletním procesem zpracování zlata.

Jesenicko brázdí nové ekologické autobusy

Jesenicko – Nové ekologické nízkopodlažní autobusy začaly jezdit po Jesenicku. Celkem jich zde na linkách dopravce Arriva nasazuje šestnáct, dalších šestnáct pořídil pro okolí Ostravy. Cestující v našem regionu vozí především na příměstských linkách, ale také na spojích do Priessnitzových lázní, pro které je čistý vzduch obzvlášť důležitý.

Požár v Javorníku vyšetřují policisté, slámu někdo zapálil

Javorník – Požár balíků slámy uskladněných u budovy bývalého zemědělského družstva v Partyzánské ulici v Javorníku vyšetřují policisté. Ukázalo se, že hořet nezačalo náhodou.

Porodné mladé rodiny na Jesenicku nemotivuje

Jesenicko – Stále více vesnic a měst na Jesenicku vyplácí porodné. Ačkoli někde samosprávy dávají rodičům novorozenců až deset tisíc korun, žádný babyboom se v nich nekoná. V obcích se štědrým příspěvkem se rodí děti stejným tempem jako v těch, kde lidé s penězi od samosprávy počítat nemohou.

Jesenický balneopark je nejinspirativnějším česko-polským projektem

Jeseník – Balneopark v jesenických lázních je opravdovým unikátem. Vyplývá to z rozhodnutí odborné poroty, která jej označila za nejinspirativnější projekt podpořený z česko-polského dotačního programu za celou dobu jeho existence.

Teplo probouzí přírodu, v Javorníku kvetou kočičky

Javorník – Mimořádně teplé počasí posledních týdnů převrací naruby přírodní cykly. Po sněhu není kromě horských oblastí ani památky, v nížinách začínají rašit některé stromy.

Auto u přejezdu srazilo cyklistu, ten skončil v nemocnici

Zlaté Hory – Středně těžkým zraněním skončila nehoda, která se stala v neděli 20. prosince u železničního přejezdu na silnici ze Zlatých Hor ve směru na Ondřejovice.

Naštvaný věřitel zmlátil seniora kvůli dluhu

Jeseník – Kriminalisté obvinili ve čtvrtek 17. prosince osmatřicetiletého muže z Jesenicka z ublížení na zdraví, útisku a výtržnictví.

V Jeseníku začnou jezdit taxíky pro seniory

Jeseník – Zvednout telefon, připravit si dvacet korun a auto je odveze, kam potřebují. Takovým způsobem budou moci již za pár týdnů senioři v Jeseníku cestovat k lékaři, na poštu či městský úřad. Město pro staré lidi chystá zavést speciální taxislužbu.

Ulice ve Zlatých Horách získaly novou podobu

Zlaté Hory – Ulice Hornická a Na Okálech ve Zlatých Horách dostaly novou podobu. Práce za deset a půl milionu korun zabraly několik měsíců a finišují právě v těchto dnech.

Jak se žilo za války či komunismu? ptají se školáci svých předků

Jeseník – Mohli trávit čas u počítačů na sociálních sítích, na místo toho zaznamenávají vyprávění lidí o dvě generace starší, než jsou oni sami. Dvě skupiny deváťáků Základní školy Jeseník se zapojily do projektu Příběhy našich sousedů.

Opilý řidič létal křižovatkou, skončil na chodníku. Měl přes 2 promile

Jeseník – K nehodě v Jeseníku policisté vyjíždějí v neděli 13. prosince ve tři hodiny odpoledne. Karambol se stal na křižovatce pod čerpací stanicí AIP, na svědomí ho měl opilý motorista.

Jednosměrky v centru Javorníku zůstanou

Javorník – Dříve žili v klidné ulici, dnes se jim před domy prohánějí rychle jedoucí auta. Tak se za poslední roky změnila situace obyvatel Partyzánské ulice v Javorníku. V petici žádali zobousměrnění jedné z ulic v centru města, kam by se část aut odklonila. Jenže již nyní tam otřesy způsobené těžkými vozy ničí domy. Město tak rozhodlo, že organizace dopravy v centru zůstane při starém.

VIDEO: Mladé cukrářky i kováři se předvedli na krásné výstavě v kapli

Jeseník – Dobré uzeniny, cukroví, ale i kovářské výrobky mohli získat lidé, kteří v úterý 8. prosince navštívili vánoční výstavu v Kapli v Jeseníku. Svůj um zde představili žáci jesenické Střední školy gastronomie a farmářství.

Na Jesenicku plánují rozjezd domácího hospice

Jesenicko, Zábřeh – Těžce nemocní lidé na Jesenicku by už nemuseli trávit poslední chvíle svého života v nemocnici. Pomoc umírajícím a jejich rodinám připravuje javornická Charita. V regionu chystá zahájit domácí hospicovou péči. Obdobnou službu již rok zajišťuje Charita v Zábřehu.

Tragická situace s parkováním u Pentagonu brzy skončí

Jeseník – Kam zaparkovat? Tento problém řeší lidé, kteří potřebují vyřídit své záležitosti na úřadech sídlících v administrativním komplexu zvaném Pentagon v Jeseníku. Město připravuje pod budovou stavbu nové odstavné plochy.

V lesích na Jesenicku se nepracuje. Církev stále dostala zpět jen zlomek

Olomoucký kraj – Největší majetkové přesuny za poslední čtvrtstoletí zažívá Olomoucký kraj. Stát vrací církvím majetek, o který přišly po únoru 1948. Ta katolická zatím získala mírně přes polovinu požadované rozlohy polí a lesů. Výnosy z nich mají v budoucnu pokrýt platy duchovních, ale financovat například i opravy.

Lázně v Lipové zůstávají na ocet. Nového vlastníka věřitelé nevybrali

Lipová-lázně – Lázeňský komplex v Dolní Lipové zůstane i nadále opuštěný. Věřitelé zkrachovalých lázní je neprodali ani jednomu z uchazečů. Cenu, kterou za soubor nemovitostí zájemci nabízeli, vyhodnotili věřitelé jako příliš nízkou.

Za parkování v jesenických lázních se nově platí. Kvůli čistšímu vzduchu

Jeseník – Lidé, kteří chtějí v jesenických lázních nechat své auto, se buď projdou, nebo si za jeho odstavení zaplatí. Lázně zavedly nový systém parkování. Kvůli čistotě vzduchu chtějí omezit počet aut, která do areálu vjíždí. Řidičům se noviny příliš nezamlouvají, naopak někteří místní je schvalují.

Na stezce najdou turisté obnovené prameny, kapli i vodní mlýnky

Česká Ves – Příznivci turistiky a poznávání zajímavých míst mají další cíl, kam mohou vyrazit. Okolo České Vsi vznikla nová naučná stezka. První návštěvníci si ji prošli v polovině listopadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT