VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŠUMPERK

Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, chráněné od severu masívem jesenických hřebenů. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy. Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za „Bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku.

Velká proměna šumperského bazénu může začít. Stavba se ale protáhne

Rekonstrukce krytého bazénu v Šumperku se může konečně rozběhnout. Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad neúspěšného uchazeče o stopadesátimilionovou zakázku.

Povolební jednání v Šumperku drhnou

Složení koalice v sedmadvacetičlenném šumperském zastupitelstvu, které vzešlo z komunálních voleb, jasné zatím vůbec není. Strany i uskupení pilně započaly vyjednávání, ta se však po několika dnech zadrhla.

Opravy na průtahu Šumperkem brzdí dopravu

Na dopravní komplikace se musejí připravit řidiči, kteří projíždí Jesenickou ulicí v Šumperku. Oprava povrchu hlavní šumperské dopravní tepny potrvá do 24 října.

Šumperk zvolil razantní změnu: v čele ANO, Šumperáci a Pro-region

Čtrnáct hodin stačilo v pátek a v sobotu šumperským voličům, aby výrazně přepsali místní politickou mapu.

Firmy lákaly nové zaměstnance, studenty žáky

Stovky lidí mířily ve čtvrtek 4. října do šumperského Domu kultury. Konala se zde Burza práce a vzdělávání, kterou pořádala místní hospodářská komora, Úřad práce a Svaz průmyslu a dopravy.

Šumperští studenti uvidí pod kůži lidského těla

Studenti Střední zdravotnické školy Šumperk si zřejmě více oblíbí předměty anatomie a fyziologie. A to díky nové učebně se speciálním vybavením, které umožňuje studium lidského těla. V České republice jde o druhou virtuální učebnu tohoto typu, první byla otevřená nedávno na zdravotnické škole v Mladé Boleslavi.

Hledáte zaměstnání? Burza práce vás možná navede

Burza práce a vzdělání, na které se budou prezentovat zaměstnavatelé šumperského regionu, se bude konat ve čtvrtek 4. října v šumperském Domě kultury. Vedle firem se představí také jejich partnerské střední školy s nabídkou odborného vzdělání.

Prezident navštívil Šumperk. Zavítal do Pontisu

/FOTOGALERIE/ Do Šumperku po třech letech přijel prezident Miloš Zeman. Navštívil místní neziskovou organizaci Pontis, která poskytuje sociální služby širokému spektru lidí.

Šumperk čekají náročné roky, díky velkým investicím

Náročné období čeká představitele, kteří po obecních volbách usednou do vedení Šumperku. Město v následujících čtyřech letech čeká řada finančně náročných akcí. Jen čtyři největší v součtu dosáhnou téměř půl miliardy korun.

Moderní knihovna v Šumperku otevřela. Podívejte se dovnitř

Novou Městskou knihovnu T. G. Masaryka v Šumperku si prohlédli první návštěvníci. V sobotu 1. září se uskutečnilo její slavnostní otevření spojené se Dnem otevřených dveří.

VIDEO: Krojovaný průvod prošel městem. A bylo se na co koukat

Tanečníci z různých koutů světa si dali sraz v Šumperku na Mezinárodním folklorním festivalu, který vyvrcholil v sobotu 18. srpna v centru města. Pestrý průvod prošel Hlavní třídou a i letos přihlížely stovky diváků.

V nemocnici vznikne unikátní pracoviště. Jaké? Co nabídne? Podívejte se

Více než devadesát lůžek pro pacienty, kteří potřebují dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (DIOP), vznikne v šumperské nemocnici. Nacházet se budou v pavilonu bývalé chirurgie, jehož přestavba začala. Nové středisko bude unikátní na celé Moravě.

Akce kulový blesk. Šumperská knihovna se stěhuje do nového

FOTOGALERIE / Velké stěhování zažívá v pondělí 6. a úterý 7. srpna šumperská knihovna.

Radnice získává novou střechu i podkroví. Podívejte se

Ve staveniště se změnilo podkroví radnice v Šumperku. Stavbaři mění jeho podobu v rámci rekonstrukce střechy a fasády budovy. Akce v celkové hodnotě 43 milionů korun by měla být hotová v listopadu.

Přípravy na otevření šumperské knihovny vrcholí. Takto teď vypadá uvnitř

/FOTOGALERIE/ Knihovna v budově bývalé Masarykovy školy v Šumperku získává konečnou podobu. Začátkem srpna se uskuteční náročné stěhování šedesáti tisíc svazků z původního do nového objektu. První čtenáře nové prostory přivítají na začátku září.

O ubytovnu Sport je další zájemce

Problematickou ubytovnu Sport u zimního stadionu v Šumperku může získat nový vlastník. Objekt má rekonstruovat a dále provozovat zejména pro sportovce. Za ubytovnu by zaplatil patnáct milionů korun. Ty poslouží k vybudování nového zázemí zimního stadionu.

Výheň nebo déšť. Cestujícím na autobusáku chybí přístřešky

Cestujícím na šumperském autobusovém nádraží chybí přístřešky. Na jaře je nechal odstranit jejich majitel. Jejich patky byly totiž zrezivělé a masivní konstrukce hrozily pádem. Jenže nyní jsou lidé na největším autobusovém uzlu v regionu vydáni na nemilost počasí.

Rekonstrukce bazénu by mohla začít v půli prázdnin

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh na přezkum postupu Podniků města Šumperka (PMŠ) ve výběrovém řízení na rekonstrukci krytého bazénu v Šumperku.

Pošta u nádraží dostala výpověď. Kam se přestěhuje, není jasné

Využívaná pošta u nádraží v Šumperku v současných prostorách skončí. Město jí dalo výpověď z nájmu, vystěhovat se musí do konce roku. Kam se úřadovna přesune, zatím není jisté.

Nové hřiště u divadla? Bude jedinečné, ale drahé a později

Dětské hřiště u divadla v Šumperku letos nevznikne.

Dům zničený nájemníky Šumperk zbourá

FOTOGALERIE / Bytový dům číslo 44 v Banskobystrické ulici v Šumperku čeká demolice. Budovu dlouhodobě ničili její nájemníci. Místo ní zůstane volná plocha.

Proměna manufaktury spolkne i 150 milionů. Takto má vypadat

VIZUALIZACE / Sto padesát a možná i více milionů korun může stát rekonstrukce chráněné Klapperothovy manufaktury v Šumperku na muzeum textilnictví.

Část šumperské nemocnice se změní ve staveniště

Ve staveniště se v průběhu letních prázdnin změní část areálu šumperské nemocnice. Město zde bude rekonstruovat kanalizaci. Na akci již vypsalo výběrové řízení.

Demolice Sanatorky stojí. Podívejte se, jak ji již bagry okousaly

Bourání legendární Sanatorky v Šumperku se zastavilo. Z komplexu někdejšího sanatoria zbývá jen hlavní a nejstarší budova. Boční křídla srovnal se zemí bagr. Ten však nyní stojí opodál, v areálu na okraji Šumperku panuje již několik dní klid.

Šumperané pomohli vytvořit český rekord ve hře 3iQ

Na chvíli se zastavit a procvičit si svůj mozek mohli lidé, kteří ve středu 13. června procházeli Hlavní třídou v Šumperku. Spolu s dětmi ze základní školy Šumavská se tak podíleli na ustavení nového českého rekordu.

Rekonstrukci bazénu v Šumperku řeší antimonopolní úřad

Velké rekonstrukci šumperského krytého bazénu hrozí další odklad. Výběrové řízení na zhotovitele stopadesátimilionové akce řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Na rychlosti jeho pracovníků záleží, zda budou děti ze Šumperska trávit hodiny v autobuse místo v lavicích.

Cyklista boural, měl v sobě skoro pět promile

K nehodě jednačtyřicetiletého cyklisty policisté vyjížděli v sobotu 9. června krátce před polednem do Tatranské ulice v Šumperku. Hlídka zjistila, že se muž vydatně posilnil alkoholem, jeho krkolomná jízda skončila poté, kdy najel na betonový obrubník a z kola upadl na chodník.

Šumperské kino Oko otevřelo po modernizaci. Podívejte se dovnitř

Velkou modernizaci má za sebou šumperské kino Oko. První diváky po několikaměsíční pauze přivítalo v pátek 1. června. Změnu poznají na vlastní oči i uši.

Do Sanatorky se zakously bagry

VIDEO / Velké emoce, zvědavost i očekávání vzbudil ve čtvrtek 24. května začátek demolice kdysi vyhlášeného dětského sanatoria v Šumperku.

Blues Alive láká na Joan Osborne a další slavné Američany. Už prodává lístky

Mezinárodní hudební festival Blues Alive už představil program letošního dvacátého třetího ročníku, který se bude konat v listopadu v v Šumperku. Zároveň se již začaly prodávat vstupenky, o které je každý rok velký zájem.

V Šumperku havarovali dva motorkáři, stroj smetl chodkyni

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly u dopravní nehody, která se odehrála ve středu 16. května před 18. hodinou v Jesenické ulici v Šumperku.

V Jesenické ulici přibudou další semafory a velké parkoviště

Velmi složitá bude rekonstrukce prostoru přednádraží a autobusového terminálu v Jesenické ulici v Šumperku.

Incident u nádraží: rvačka mezi opilci málem skončila smrtí

Šumperští kriminalisté vyšetřují okolnosti závažného fyzického napadení, které se odehrálo 28. dubna odpoledne v blízkosti šumperského vlakového nádraží. Sedmadvacetiletý muž surově zmlátil svého pětatřicetiletého známého.

Desítky plachtařů čelí v Šumperku rozmarům počasí

/FOTOGALERIE/ Čekání na počasí. Tak by se daly zatím charakterizovat tradiční plachtařské závody Jarní pohár Jeseniky, který začal v pondělí 30. dubna. Desítky kluzáků, které zaplnily plochu šumperského letiště, musely zatím většinu času zůstat na zemi.

Kauzy v městské firmě neberou konce

Ani po několika soudních jednání není jasné, kdy a zda vůbec se Podniky města Šumperka (PMŠ) dočkají náhrady škody od bývalého ředitele Luďka Šperlicha.

O šumperské "vétřiesky" svedli dražitelé bitvu. Masakr, zaznělo

Velký souboj zájemců se odehrál na dražbě vysloužilé techniky ze skladu civilní ochrany v Šumperku.

Až 50 000 korun. Zastupitelé přemýšlí o náborovém příspěvku pro strážníky

Obsadit volná místa u městské policie v Šumperku je velký problém. Výběrová řízení se nepřetržitě opakují už druhým rokem. Radnici ale stále chybějí čtyři strážníci. Ve hře bude možná náborový příspěvek. S návrhem přišel radní Michael Kohajda, který se domnívá, že noví strážníci by mohli dostat až padesát tisíc korun.

Šumperk rozprodává pragovky, v dražbě o ně asi bude boj

Sklápěcí či skříňovou Pragu V3S, maringotku, velkoobjemovou cisternu či protichemický oblek. O toto a řadu dalších věcí svedou zájemci souboj v dražbě, která se na šumperském městském úřadě koná v pondělí 9. dubna. Technika pochází ze skladu civilní ochrany a město se nyní veteránů zbavuje. Zájem lidí byl při prohlídkách značný.

Šumperk bude mít Lavičku Václava Havla

Prostor před novou budovou Městské knihovny Šumperk, bývalou Masarykovou školou, oživí Lavička Václava Havla.

Šumperská kašna zmodrala. U Sovy se fotili lidé s autismem

Obtížně komunikují s druhými lidmi, jinak vnímají smyslové podněty. To jsou některé charakteristiky lidí s diagnózou poruchy autistického spektra.

Po týdnu opět výhra s nulou, Šumperk uspěl i v Tasovicích

Skvěle zvládli i druhé utkání jara, navíc opět s čistým kontem. Šumperští fotbalisté navázali na úspěch z minulého kola, když tentokrát na apríla vyhráli na hřišti Tasovic a posunuli se na čtvrtou příčku tabulky.

Gymnasté mají v Šumperku nové zázemí. Jedno z nejlepších v Česku

Školákům a mladým sportovcům v Šumperku slouží nová sportovní hala. Vznikla v areálu základní školy ve Sluneční ulici. Konat se v ní mohou i špičkové celorepublikové závody.

V Šumperku demonstrovali studenti, museli mít omluvenky od rodičů

Je pár minut před dvanáctou a před šumperským gymnáziem postává hlouček studentů. Ten se ale během krátké chvíle rychle rozrůstá. Někteří gymnazisté se totiž zapojili do výstražné stávky, tak jako studenti ve spoustě měst v zemi.

Autobusové nádraží přišlo o zastřešení, bylo v havarijním stavu

Z šumperského autobusového nádraží během minulého víkendu zmizely kovové konstrukce, které zastřešovaly autobusová stání. Důvodem byl jejich havarijní stav.

BMW na průtahu Šumperkem srazilo chodce

Nehoda se stala ve středu 28. února ráno na průtahu Šumperku. Na ulici Jesenické srazilo auto chodce.

Průmyslová zóna v Šumperku může růst, má dostatek elektřiny

Pět kilometrů vedení vysokého napětí přibylo v uplynulých měsících u Šumperku. Společnost ČEZ distribuce jím propojila rozvodnu na okraji města s místní průmyslovou zónou.

Ze šumperské radnice zmizel Roland i dva panovníci

Roland, král Rudolf I. Habsburský a císař Ferdinand I. To je je trio monumentálních soch, které dočasně zmizely z historické budovy šumperské radnice.

Nejdřív Dům kultury v Šumperku získá nového ředitele, pak jsou v plánu opravy

Výběrové řízení na pozici ředitele šumperského domu kultury vypisuje radnice. Dosavadní dlouholetý šéf „kulturáku“ Vladimír Rybička na konci letošního roku odchází do důchodu.

Oprava kina Oko nabrala zpoždění

Diváci si na první promítání filmu v nově zrekonstruovaném šumperském kině Oko ještě nějaký čas počkají.

U Sanatorky vznikne ráj pro cyklisty

Ještě letos se lidé mohou těšit na nové cyklistické stezky, které hodlá radnice vybudovat v lese nad areálem šumperské Sanatorky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT