Cena za rekonstrukci by v obou případech měla značně přesáhnout sto milionů korun a první plavci by se mohli v nových bazénech prohánět příští či přespříští rok.

Šumperští radní by se měli vydat do Zábřehu na zkušenou. Zjistili by totiž, kterých chyb se vyvarovat. Především by se neměli pokoušet financovat celou akci z městského rozpočtu a měli by na přestavbu zkoušet získat co nejvíce peněz například z fondů Evropské unie.

Právě v Zábřehu totiž hrozí, že většinu peněz město zaplatí ze své kasy. Musí proto šetřit jinde. Zástupci neziskových kulturních organizací, kteří v minulých týdnech dostali výsledky grantových a dotačních příspěvků města na letošní rok, by mohli vyprávět.

Druhým problémem, který v Zábřehu vyvolal ostré diskuse, bylo rozhodnutí o vyřazení krytého i venkovního bazénu z provozu. O tom, že podobná zařízení jde modernizovat postupně a za chodu, svědčí zkušenost z Mohelnice, která plavecký areál rekonstruuje postupně.

Pokud by i v Šumperku přerušili provoz krytého bazén, museli by se lidé chodit koupat právě do Mohelnice. Nebo do znovuotevřeného hotelu na Červenohorském sedle.

Velké nepříjemnosti však čekají Zábřežany a Šumpeřany už toto léto. I když bude venku třicet stupňů celsia, v obou městech pravděpodobně zůstanou venkovní plavecké areály uzavřené. Milovníci vody tak paradoxně kvůli modernizaci bazénů budou mít smůlu. V létě si v nich nezaplavou.

Petr Krňávek