Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Členové družstva varují: Dávejte si pozor na SBD

Šumperk - Po zkušenostech, které jsme zažili se Stavebním bytovým družstvem v Šumperku, chceme varovat ostatní členy či majitele bytů. Domníváme se totiž, že ve všech domech, ve kterých se obyvatelé rozhodli pro revitalizaci, se dějí stejné nebo podobné věci.

15.9.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Svolá se členská schůze samosprávy a shromáždění společenství vlastníků za přítomnosti hostů-zástupců SBD. Při příchodu podepíšete prezenční listinu. Následně budete seznámeni s možností revitalizace domu – rozsah úprav, předběžný finanční rozpočet a přijetí úvěru. Budou vám přečteny cenové nabídky firem, se kterými SBD spolupracuje (jedna z firem má samozřejmě nejnižší rozpočet).

Pak proběhne diskuse a hlasování o souhlasu se zateplením a přijetím rámcového úvěru. Firmy jste si ještě nevybrali.Stejně tak rozsah úprav a další podrobnosti. Finanční rozpočet nákladů na jednotlivé byty je pouze informativní.

Pak čekáte, kdy bude další schůze, na které si vyberete firmu, upřesníte jak rozsah úprav, tak finanční rozpočet na jednotlivé byty. Dlouho se pak nic neděje a pak náhodně zjistíte, že je již uzavřena smlouva o dílo s firmou, kterou vybralo SBD a během pár dnů se mají zahájit stavební práce.

Začnete pátrat, co jak kdy probíhalo, na základě čeho byla firma vybrána, na jakém konkrétním rozsahu úprav jste se “dohodli” a to hlavní, jaký bude konkrétní finanční rozpočet na jednotlivé byty. Zjišťujete, že podepsaná smlouva o dílo je s firmou, která měla na členské schůzi samosprávy nejnižší cenovou nabídku, a tato je nyní navýšená proti původní – nejnižší, bez vašeho vědomí a souhlasu. A taky zjistíte to, že jeden ze “zástupců” domu o všem věděl a před ostatními toto po celou dobu tajil.

Následně se v zápise z členské schůze samosprávy a shromáždění společenství vlastníků dozvíte, že jste si odhlasovali rozsah úprav, u nájemníků souhlas se zřízením zástavního práva k domu, u vlastníků souhlas s ručitelským prohlášením a také přijetí úvěru.

Nestačíte se divit, a co víc, SBD použilo z členské schůze samosprávy a shromáždění společenství vlastníků jednotek prezenční listinu, která jako jediná byla podepsaná jednotlivými členy i vlastníky, jako podklad k jednotlivému hlasování. A hlavně jako podklad k otevření úvěru v bance do výše, kterou jste si odsouhlasili na schůzi pro shromáždění delegátů SBD a ne pro banku!!!

Rozjela se vlna nesouhlasu, jak nájemníků, tak vlastníků. Píšou se stížnosti kontrolní komisi SBD (tato je laxní, konkrétně se nevyjadřuje k jednotlivým bodům stížnosti, dosud nezjistila skutečný stav věci), odvolání proti usnesení představenstva (dosud žádná odezva), píše se sdělení ČSOB a.s. s nesouhlasem otevření úvěru, Městskému úřadu Šumperk – odboru výstavby o nesouhlasu s ohlášením stavby.

Předseda SBD Ing. Sojka v souvislosti s tímto případem sdělil, cituji: “Do budoucna bude SBD samo rozhodovat o výběru firem a za jakých cenových podmínek budou práce prováděny.”- Tak to se máte obyvatelé dosud nezateplených domů opravdu na co těšit, protože SBD nejedná v zájmu “svých” nájemníků, ale jen v zájmu svém!!!

Prostřednictvím tohoto článku bychom chtěli panu předsedovi SBD Ing. Sojkovi sdělit, že na toto má SBD jako většinový vlastník zřejmě právo, ale domníváme se, že by s tímto měl nájemníky a vlastníky seznámit ještě před hlasováním o souhlasu se zateplením a přijetím rámcového úvěru.

Pak by lidé zřejmě za těchto podmínek ani s revitalizací domu nesouhlasili, neboť po zkušenostech je zřejmé, že SBD nejedná v zájmu “svých” nájemníků a menšinových vlastníků a je mu jedno, kolik lidé zaplatí. Úvěr ale budou splácet obyvatelé domů!!!

Proto apelujeme na všechny zbývající nájemníky (kterých se bude týkat revitalizace domu) v domech většinového vlastníka SBD.

K výše uvedenému by se dalo zabránit, a to tak, že si buď byty odkoupíte většinově do vlastnictví, anebo se alespoň budete zajímat o dění kolem celé revitalizace a nepodceníte členskou schůzi samosprávy a shromáždění společenství vlastníků, na které budete hlasovat.

Obyvatelé domu v Temenické ulici

15.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení