Když se chcete s někým v Brně sejít, nejjistější je dát si sraz na Čáře. Všichni vědí kde to je. Jde o křižovatku ulic Česká a Joštova v centru (pro nezasvěcené). V posledních dnech dostala po desetiletí zažitá domluva „sejdeme se na Čáře“ úplně nový rozměr.

Primátorka Brna Markéta Vaňková byla vyfotografována se svým náměstkem Robertem Kerndlem, jak zírají na mobilní telefon, na němž jsou „lajny“ bílého prášku. Kdosi třetí jim podává trubičku z papíru. Obvykle se tímto způsobem užívá kokain.

Ke snímku se v uplynulých dnech vyjadřovali mnozí. Politici, straničtí kolegové Vaňkové nebo politologové. A soudě podle reakcí, nic tak hrozného se neděje, kokain je mezi politiky ostatně velmi rozšířený.

Takže je vlastně všechno v pohodě? Sám stát na portálu nzip.cz o kokain u říká, že jde o silně návykový alkaloid, a řadí ho mezi takzvané tvrdé drogy. Ty „uživatele ničí mnohem rychleji jak po stránce zdravotní, sociální i ekonomické“ než drogy měkké.

close Markéta Vaňková. info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Markéta Vaňková. Na jedné straně smířlivé reakce na snímek s bílým práškem, na druhou stranu se roky vedou nekonečné diskuse, zda je správné dekriminalizovat marihuanu.

Nově se květnatě diskutuje o zákazu či regulaci kratomu. Lidé, kteří nasbírají houbu lysohlávku nebo si doma vypěstují pár rostlin konopí, bývají taháni po soudech, exemplárně odsuzováni na roky trvající podmínečné tresty a v některých případech i zavíráni natvrdo.

Vnímáme ten nepoměr? Těžko se bránit dojmu dvojího metru. Zatímco u smetánky jsou drogy omluvitelnou součástí životního stylu, na obyčejný lid musí být přísnost. Výsledek? Oprávněná frustrace, vztek veřejnosti. Kauzu brněnské primátorky v každém případě nelze přejít blahosklonným mávnutím ruky.