Až do tohoto momentu dospěla situace ve vedení města dva a půl roku po volbách. Na prvním zasedání současného zastupitelstva byl zvolen starostou Zdeněk Kolář. Podpořili jej tehdy všichni zastupitelé kromě těch, kteří byli zvoleni na kandidátce bývalého starosty Petra Fabiána.

Do rady zasedli dva zástupci ODS, dva zastupitelé zvolení za Nezávislé, dva zvolení na listině komunistické strany a jeden křesťanský demokrat. Již z průběhu hlasování a z nesourodého složení rady bylo vidět, že hlavním cílem je odstranit dosavadního starostu z funkce.

Spolupráce nevznikla na základě programové shody, což dokládá i skutečnost, že v Zábřehu neexistuje koaliční dohoda. Strany spojovala vize společného protivníka. Ve chvíli, kdy odešel ze scény, se spolupráce zákonitě začala drolit až do stavu, kdy nikdo do poslední chvíle neví, jak které hlasování dopadne.

Největším problémem a tragédií současného stavu je, že se členové nejužšího vedení města i většina zábřežských zastupitelů vyčerpává často nesmyslnými spory. Zákonitě jim už pak nezbývá čas ani energie, aby mohli řešit problémy týkající se celého města.

Podařilo se sice zahájit rekonstrukci krytého bazénu a dokončit opravu přednádraží, ale ostatní projekty stojí nebo se odkládají. Nejdříve na jaře začne výstavba mimořádně potřebné kruhové křižovatky Leštinské ulice a obchvatu města, nejasný je termín zahájení dlouho plánovaného vnitřního obchvatu města. Pokračovat by se dalo ještě dlouho.

Účty současnému zastupitelstvu lidé vystaví v příštích volbách. Ze znechucení veřejnosti mohou těžit dosud neznámá uskupení, která však chtějí řešit konkrétní problémy. Například sdružení nespokojených občanů z Ráječka.

Petr Krňávek