Pro obce však byty znamenají značnou přítěž, a proto je chtějí prodat. Ze svého majetku přirozeně chtějí získat co nejvyšší částku, kterou mohou financovat například opravy komunikací nebo veřejných zařízení.

Současní obyvatelé naopak argumentují, že desítky let platili nájemné, zatímco do oprav a údržby se investovalo pouze minimálně. Proto chtějí naopak byty získat za co nejméně peněz.

Nájemníci domu v Zeyerově ulici v Jeseníku kvůli prodeji domu založili bytové družstvo. Vyšší nabídku na jeho koupi však podali jiní zájemci. Představitelé města proto lidem nabídli, že byty nechají znovu ocenit a prodají jim je jednotlivě.

Nyní však takový způsob prodeje odmítají a nemovitost chtějí prodat za vcelku nejvyšší nabídnutou částku.

Vedení města nemusí k jejich dosavadnímu rozhodnutí vést zlá vůle. Radní pravděpodobně na počátku nepředpokládali, že na nabídku zareaguje kromě nájemníků někdo další.

V tomto sporu je však etické dát přednost nájemníkům. A to ne kvůli ceně domu, kterou odhadce stanovil na osm milionů korun a město ji následně snížilo na 3,3 milionu. Je na rozhodnutí zastupitelů, zda a jakou slevu dosavadním obyvatelům poskytnou.

Pravidla a podmínky prodeje by však měly být pevně stanoveny dopředu. Pokud by například nájemníci kupovali své byty jednotlivě, měli by narozdíl od družstva právo na jejich přednostní odkup. Nemuselo by tudíž dojít k soutěži a k případnému navýšení prodejní ceny podle nejvyšší nabídky.

Nájemníci by měli odpočátku vědět, kolik peněz je bude byt stát a kolik peněz si musejí půjčit. Nečekané navýšení ceny je dostává do obtížně řešitelných situací.

Je to jako při fotbalovém zápase. Základem férové hry jsou jasná pravidla.

Petr Krňávek