„Muže oběšeného na stromě našel 6. dubna revírník, který prováděl obchůzku lesa. Poblíž bylo objeveno také služební vozidlo, které muži patřilo. Lékař neshledal žádné stopy cizího zavinění, byla nařízena pitva a okolnosti úmrtí nadále policie vyšetřuje,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko. U mrtvého policisté našli také napsaný vzkaz adresovaný rodině.

Padesátiletého muže začali pohřešovat kolegové v práci, když nedorazil na plánované pracovní schůzky na Jesenicku a jeho dva mobilní telefony byly nedostupné. Za poslední dny jde na Jesenicku již o druhý případ sebevraždy, 4. dubna byl nalezený osmapadesátiletý muž, který se oběsil nedaleko Žulové.

Také na Šumpersku se od března odehrává série sebevražd, například ve Vikýřovicích vjel úmyslně pod vlak vozíčkář, o několik dní později se Starém Městě se oběsil pětatřicetiletý muž a stejný způsob odchodu ze života si na sklonku března vybral také zoufalec, kterého našli oběšeného v šumperském parku Barborka. Naposledy byl ve středu 5. dubna v Křemačovském rybníce nalezen dvaatřicetiletý muž z Mohelnice, který patrně zvolil smrt utonutím.

Smutná čísla v policejních statistikách strmě narůstají, jen za loňský rok policisté na Šumpersku evidují jednatřicet případů sebevražd, což je mnohem více než v roce 2009.

„Od začátku letošního roku do 31. března evidujeme devět sebevražd a čtrnáct sebevražedných pokusů. Setkáváme se také s případy, kdy pokusy o sebevraždu lidé opakují,“ uvedla mluvčí šumperské policie Marie Šafářová. Na Jesenicku si v roce 2010 vzalo dobrovolně život 11 lidí, letos zatím 6.

Například čtyřiadvacetiletý mladík ze Šumperska záchranáře zaměstnal hned třikrát. V polovině ledna spolykal prášky a pořezal se, z nemocnice byl ale po ošetření propuštěn. O dva dny později se bodl nožem do hrudníku, ale ani v tomto případě si závažné poranění nezpůsobil. Do třetice se o odchod do života pokusil v polovině února, kdy skočil ze střechy a způsobil si tržnou ránu na břiše, také v tomto případě mladík skončil v péči lékařů a patrně i psychiatra.

Podle mluvčí šumperské policie nejčastějším motivem bývá neutěšená finanční situace a partnerské problémy.

V celorepublikovém měřítku počet sebevražd sleduje také Český statistický úřad, z jeho údajů vyplývá, že se nejvíce těchto toulavých činů odehraje na jaře a začátku léta a také že dobrovolný odchod ze života volí mnohem častěji muži než ženy.