„Podle statistik nehod s alkoholem nyní nepřibývá, ale zůstávají po nich závažnější následky," sdělil krajský mluvčí policie Josef Bednařík.

Alarmující případ opilého řidiče řešili naposledy policisté v úterý 7. října v Sudkově. Osmačtyřicetiletý řidič mercedesu ve vesnici zrovna parkoval, jeho nestandardního manévrování si ale všiml kolemjdoucí. Když otevřel dveře od vozu, na mol opilý a bezvládný šofér vypadl z auta na zem. Jen zázrakem muž dokázal dojet do Sudkova z Lesnice, aniž by někoho zranil. Tento incident se navíc stal kolem jedné hodiny odpoledne, kdy se po silnici pohybují cyklisté i chodci včetně dětí dojíždějících ze škol.

„Řidič odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. Policisté ho převezli do cely na obvodní oddělení," sdělil krajský mluvčí policie Josef Bednařík. Vzhledem k tomu, že nebylo možné určit hladinu alkoholu, pirát silnic se bude zodpovídat pouze z přestupku. „Za ten hrozí trest zákazu řízení od jednoho do dvou let a pokuta od pětadvaceti do padesáti tisíc korun," dodal policejní mluvčí Bednařík.

Na odboru dopravy šumperské radnice od začátku projednali kolem stovky přestupků za řízení pod vlivem alkoholu. Ty se týkaly řidičů, kteří nadýchali pod jedno promile alkoholu, vyšší hodnoty jsou již trestným činem a o trestu rozhoduje soud.

„Výše pokut, které za alkohol ukládáme, jsou velmi různé a závisí na řadě faktorů. Například přihlížíme ke způsobené škodě, opakování přestupku, zda se ho řidič dopustil na frekventované silnici či méně důležité komunikaci," vysvětlil vedoucí odboru dopravy Radek Novotný. Dodal, že ty nejvyšší padesátitisícové pokuty ale nejsou až tak ojedinělé.

Od začátku roku se na Šumperku stalo několik nehod, kdy opilci za volantem zranili své spolujezdce nebo způsobili značné škody. V celém Olomouckém kraji to pak byla více jak stovka kolizí. Kupodivu se tyto případy týkají i žen, které zpravidla bývají jako řidičky považovány za opatrnější než muži. Například letos v únoru rozbila ve Vikýřovicích auto osmnáctiletá dívka s čerstvým řidičákem, která v sobě měla skoro dvě promile. V červnu zase nabourala do dvou aut jen o něco starší řidička ve Finské ulici v Šumperku. Ta v sobě měla o půl promile méně. O měsíc později dvaadvacetiletá opilá slečna za volantem způsobila karambol v Reissově ulici. Sama sice vyvázla bez zranění, ale její dva spolujezdci skončili v nemocnici. V minulosti se ale policisté setkali při haváriích i s podstatně vyššími alkoholovými hladinami. Někdy přesáhly i tři a půl promile, což je už stav velmi silné opilosti.