Výpravy obou sportovců skončily tragédií se spoustou otazníků.

Tehdy dvaačtyřicetiletý Lubomír Genčur, bývalý český reprezentant v závěsném létání, se měl v Austrálii zúčastnit mistrovství světa. To se mělo konat těsně před koncem roku, na samotný závod už ale Genčur nedorazil. Zkušený sportovec i cestovatel zmizel beze stopy, žádné pohyby nebyly zaznamenány ani na jeho platebních kartách.

Ani přes pátrací akce pomocí vrtulníku se Lubomíra Genčura najít nepodařilo. Podle zpravodajského severu Aktuálně.cz se až letos v červnu podařilo v místech, kde se český rogalista naposledy pohyboval, objevit lidské ostatky. Údajně se ale jednalo o tělo Australana pohřešovaného od roku 2007. Pro rodinu Lubomíra Genčura zůstane jeho zmizení patrně tajemstvím, soudně byl prohlášen za mrtvého.

„Je to hodně dlouhá doba, již ani nedoufáme, že by se nějaká nová informace mohla objevit. Zatím nás nikdo neinformoval, poměrně dlouho jsme byli v kontaktu s ambasádou,“ řekla Genčurova sestra Pavlína Straková.

Nenašlo se ani tělo Márie Chmelařové

Téměř stejný osud potkal na dobrodružné cestě také šumperskou sportovkyni Márii Chmelařovou, která v roce 2008 zmizela při výstupu na vrchol Pik Lenina v Kyrgyzstánu. Její pokus zdolat sedmitisícový horský štít v pohoří Pamir skončil tragicky. Podle informací, které vedly k jejímu prohlášení za mrtvou, horolezkyně ve špatném zdravotním stavu zůstala těsně pod vrcholem, záchrannou akci znemožnilo počasí i naprostá vyčerpanost ostatních členů výpravy. Její tělo se nenašlo, v dalších dnech, kdy navíc začalo hustě sněžit.

Podle členů šumperského horolezeckého oddílu Horal, jehož byla Mária Chmelařová členkou, jela horolezkyně do Pamiru dobře připravená. Předtím absolvovala aklimatizační pobyt v Alpách.

„Pochybuji, že by se její tělo našlo, teprve nedávno se objevila těla horolezců, kteří ve stejném místě zahynuli před třiceti lety,“ řekl Zdeněk Janů, který horolezkyni velmi dobře znal.