Polák byl v bezvědomí bez srdeční akce a bez dechu, údajně u něj došlo k plicní embolii. K pacientovi vyrazili čtyři záchranáři Horské služby. 

Muže na místě se pokoušeli resuscitovat duchapřítomní turisté. "Turistům stejně jako zaměstnancům areálu musíme poděkovat. Resuscitaci jsme si okamžitě převzali. Za pomocí Automatizovaného externího defibrilátoru, který doporučil jeden výboj, a pokračující komplexní kardiopulmonální resuscitace se nám podařilo u muže obnovit krevní oběh i dýchání," popsal zásah na místě lékař horské služby Štěpán Malec s tím, že celý zásah komplikovala vichřice a vířící sníh.

Vrtulník přistát vinou živlů nemohl. "Zásah komplikovala sněhová bouře, kvůli které nemohl přistát vrtulník. Muže jsme museli transportovat z hřebenu na kanadských saních. Na nich ležel pacient a na něm de facto seděl záchranář, který musel i za jízdy provádět srdeční masáž," popisuje složitost zásahu Jakub Fabián, dispečer Horské služby.

K podobně dramatickému pokusu o záchranu života došlo na Dolní Moravě v červnu loňského roku, kdy zkolaboval turista v blízkosti nově otevřeného visutého mostu. I přes veškerou snahu o obnovení životních funkcí muž zemřel. Šlo o srdeční selhání.

Pacient měl nasazenou kyslíkovou masku a jeden horský záchranář mu za jízdy prováděl srdeční masáž. "Jednalo se o velmi složitou situaci a velmi raritní záchranářský postup, ke kterému mu nás donutily klimatické podmínky. Provádět srdeční masáž na jedoucích kanadských saních je velmi obtížné," říká zasahující záchranář Filip Tomanec.

Mezitím do areálu Dolní Moravy dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZSPaK).  "Bylo opravdu špatné počasí. Po příjezdu na místo byl náš lékař společně se záchranářem vyvezen na místo čtyřkolkou," potvrdila mluvčí ZZSPaK Alena Kisiala.

Lékař se okamžitě zapojil do záchranné akce s tím, že se bude chystat předání pacienta do vrtulníku. Počasí ale bylo natolik nepříznivé, že vrtulník nemohl přistát.

Muž byl s obnovenými životními funkcemi předán zdravotnickým záchranářům v kritickém stavu. Ve záchrance zdravotníci pokračovali v záchranné činnosti, natočili muži EKG a prováděli další medikaci. Poté ho převezli do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

close Společný zásah turistů, horských záchranářů a krajské zdravotnické služby byl dramatický a vzhledem ke klimatickým podmínkám neobvyklý. info Zdroj: Martin Netolický zoom_in Společný zásah turistů, horských záchranářů a krajské zdravotnické služby byl dramatický a vzhledem ke klimatickým podmínkám neobvyklý.

Mezi svědky dramatické záchrany života byl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Jel jsem kolem na lyžích a všechno jsem viděl. Jsem rád, že záchrana života, která trvala několik desítek minut, byla úspěšná. Moc děkuji všem, kteří se na záchranné akci podíleli. Klobouk dolů před všemi, byla to profesionálně odvedená práce. Zvláštní poděkování patří i dvěma zaměstnancům areálu, kteří neváhali a přiběhli poskytnout první pomoc přímo na místo," řekl hejtman.

K jinému dramatickému pokusu o záchranu života došlo na Dolní Moravě v červnu loňského roku, kdy zkolaboval turista v blízkosti nově otevřeného visutého mostu. I přes veškerou snahu o obnovení životních funkcí muž zemřel. Šlo o srdeční selhání.