Záchranáři vyjížděli k jejich bytu v Dukelské ulici po jedenácté hodině, kdy rodiče zavolali na tísňovou linku zdravotnické záchranné služby.

„Rodiče nalezli ve vaně desetiletou dívku v bezvědomí," sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Pavel Vysloužil.

Posádka javornické záchranky byla na místě během několika minut. Dívenku na místě ošetřila a předala ji letecké záchranné službě.

„Vrtulník dívku ve vážném stavu a napojenou na umělou plicní ventilaci transportoval na specializované pracoviště ostravské fakultní nemocnice," doplnil Pavel Vysloužil.

Záchranáři na místě ošetřili ještě čtyři další osoby – dvě ženy ve věku dvaačtyřiceti a šestašedesáti let, čtyřicetiletého muže a jedenáctiletou dívku. Sanitky je při vědomí všechny převezly do jesenické nemocnice.

Pravděpodobnou příčinou otravy byl unikající kysličník z karmy.

„Policisté se případem zabývají a zjišťují okolnosti. O dalším postupu bude rozhodnuto na základě odborného vyjádření revizního technika na plynová zařízení," sdělila policejní mluvčí Irena Urbánková.

Nebezpečný oxid uhelnatý

Hasiči v kraji řeší ročně několik případů otrav oxidem uhelnatým. Loni v lednu se unikajícím kysličníkem v areálu společnosti Montix v Horce nad Moravou přiotrávilo třináct zaměstnanců. Jednalo se o deset žen a tři muže ve věku od dvaadvaceti do osmačtyřiceti let. Lékaři je ošetřili na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci. Jedna žena musela postoupit léčbu v hyperbarické komoře v nemocnici v Ostravě.

Znalci tehdy zjistili, že oxid uhelnatý unikal z poškozeného potrubí. Nepodařilo se však prokázat, kdo a jakým způsobem do něj zasáhl. Policie proto vyšetřování případu odložila.

Oxid uhelnatý je jedovatý, bezbarvý plyn. Nebezpečný je tím, že na první pohled není poznat – nezapáchá ani nedráždí sliznice nebo oči. Je lehčí než vzduch, ale mísí se s ním. Vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek.

Pokud člověka v koupelně začne bolet hlava, má závratě nebo je mu na zvracení, neměl by tento stav podcenit. Podle odborníků je třeba začít ihned intenzivně větrat a raději přivolat lékaře. Otrava oxidem uhelnatým totiž postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, po nichž následuje bezvědomí.

Nejjistější ochranou před nebezpečnými účinky oxidu uhelnatého na lidský organismus je pořízení hlásiče, který na zvýšené koncentrace jedovatého plynu upozorní. Zařízení je možné velmi jednoduše namontovat do místnosti s kotlem či karmou. Odborníci také doporučují umístění hlásiče do místnosti, kde lidé spí.

Cena nejlevnějších modelů hlásičů se na českém trhu pohybuje od čtyř set korun. Špičkové přístroje je možné pořídit zhruba od tisícovky. Zařízení jsou vybavena citlivými senzory a alarmem, který spustí v případě, že se koncentrace jedovatého plynu zvýší.