„Jakmile je letos jen trochu vhodné počasí, vyrazí do hor obrovské množství lyžařů, snowboardistů, běžkařů i pěších turistů. S tím pak roste počet úrazů," objasnil nárůst náčelník Horké služby České republiky Jiří Brožek.

Celkově za aktuální zimu horští záchranáři zasahovali na území republiky v 4834 případech, z toho třetina připadá na Krkonoše. Narostl počet zraněných při sjezdovém lyžování, za tuto zimu jich bylo celorepublikově téměř 2700. Naopak bezmála tisícovka snowboardistů poraněných v českých a moravských horách znamená oproti loňsku pokles.

Více práce než jindy měli horští záchranáři v Jeseníkách v období jarních prázdnin na Šumpersku a Olomoucku. „Počet úrazů se přibližně zdvojnásobil. Běžně ošetřujeme kolem deseti úrazů za den a například ve čtvrtek 12. února to bylo šestadvacet zásahů,\" sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Nejčastějšími zraněními jsou poškození kolenních kloubů, vazů a šlach. Předstihly už dokonce i zlomeniny. I těch je ale dost, hlavně rukou, nohou, klíčních kostí nebo zápěstí.

Lyžaři by měli být opatrní a dbát na správnou výbavu. Samozřejmostí by měla být přilba, stále více snowboardistů, ale už i lyžařů, využívá i chrániče páteře

Je také potřeba dodržovat známé Desatero FIS, tedy hlavně být ohleduplní, nepřeceňovat své síly, nejezdit příliš rychle nebo nezastavovat na nepřehledných místech. „Jde o to, aby si tato pravidla lyžaři uvědomili a respektovali je," připomněl Michal Klimeš.