Nehoda se stala během bouřky před pátou hodinou odpoledne. Muž byl při cestě turistické skupiny z Šeráku do Lázní Lipová zřejmě zasažen proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím, které vzniklo po úderu blesku.  Proud mu přivodil krátké bezvědomí.

„Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili jsme ho do vozu záchranné služby, který mezitím dorazil,” vysvětlil dispečer Horské služby Jeseníky Ladislav Bedeč.

Pocit elektřiny v těle popisovala i manželka zraněného muže. Společně s nimi byla do nemocnice transportována ještě další osoba patřící do stejné turistické skupiny, která stála opodál a celou situaci viděla.

„Muž neudělal žádnou chybu. Tento jev se při úderu blesku do země může objevit. Obecně se při bouřce doporučuje tzv. šouravá chůze, která riziko zasažení proudem vyvolaným krokovým napětím snižuje. Celá skupina postupovala správně, protože se snažila po začátku bouřky odejít z hřebenu a vyhnout se vyvýšeným místům,” dopnil náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller.

V této souvislosti Horská služba doporučuje návštěvníkům hor, aby sledovali předpověď počasí, dobře výlety plánovali a nepodceňovali riziko výskytu bouřkových jevů.

Za letošní prázdniny se jedná již o druhý případ zasažení člověka bleskem v Olomouckém kraji. Na konci července úder blesku zasáhl třináctiletého chlapce na táboře ve Velkém Újezdu.

Vážně zraněného hocha se podařilo zachránit, i díky okamžité laické resuscitaci a nasazení defibrilátoru na místě.