Policisté hodlají proti nim letos nasadit i služební motocykl a úzce spolupracovat s obcí Bělá pod Pradědem či s Ředitelstvím silnic a dálnic. ČTK to dnes řekla vedoucí územního odboru jesenické policie Ludmila Andělová.

Problém podle ní vznikl v roce 2009, po dokončení rekonstrukce silnice.  „Problémy nám dělají především motocyklisté. Upozorňují nás na ně řidiči i občané z Filipovic, které jsou součástí Bělé pod Pradědem, kteří si stěžují na to, že se tam pořádají soutěže a nebezpečné manévry. Motocyklisté ohrožují nejen sami sebe, ale i řidiče, kteří tudy běžně jezdí," uvedla Andělová.

Podle policistů se v úseku stávají nehody, řadu z nich však nestihnou vyšetřit, protože mnozí motorkáři své havarované stroje stihnou odklidit před příjezdem policie. „Víme, že mají vysílačky. Když se soutěží, jeden hlídá, a když vidí policejní auto, okamžitě reagují," podotkla Andělová.

Policisté se snaží podobným záměrům zabránit pravidelnými bezpečnostními akcemi, využívají i vozidlo VW Passat s měřicí technikou, nasadit se chystají i policejní vrtulník. „Letos budeme mít k dispozici v měsících, kdy se nejvíce jezdí, i policejní motorku. V kontaktu jsme i s obcí, s BESIP a Ředitelstvím silnic a dálnic a hledáme řešení například v úpravě vozovky. Letos to bude ve znamení daleko užší spolupráce," řekla Andělová.

Na problémy upozorňují také obyvatelé Filipovic. Na začátku letošního roku předali policii petici se dvěma stovkami podpisů. „Je to obrovský problém, motorkáři zjistili, že cesta je dostatečně široká, jsou tam dlouhé rovinky. Jezdí sem navíc už více Poláků než Čechů. Je to především o bezpečnosti, dělají se tady závody, využívají nejprudších zatáček, kdy téměř leží na zemi," řekl dnes ČTK starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík. Podotkl, že lidé se zde potýkají i s hlukem motorek. „Filipovice jsou rekreační oblastí, lidé si tam chodí odpočinout. Místní občané proto sepsali petici, kterou podepsali i lidé z penzionů a hotelů, letos jsme ji předali paní Andělové. Tento týden k nám přišla od policie zpráva, že se pokusí úsek zabezpečit," doplnil starosta.

Na úseku Červenohorského sedla řešili loni policisté jednu smrtelnou nehodu motorkáře. Dvaadvacetiletý řidič zemřel v srpnu při nehodě v Bělé pod Pradědem. Dostal smyk a upadl na vozovku, zemřel na místě.