"Během posledních hodin jsme zasahovali u pěti dopravních nehod, z toho v jednom případě u autobusu, který sjel do pole mezi obcemi Topolany a Ústín. Cestovalo v něm osm lidí a jeden z nich se lehce zranil," informoval v pondělí ráno mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Autobus nebyl vážně poškozen a řidič tak mohl dál topit, něž dorazil náhradní autobus z hasičské stanice v Olomouci.

Další nehody se v noci odehrály u Milenova, v Horní Loděnici, Moravském Berouně, Hrdibořicích a u olomoucké Flory.

Všude tam auta uklouzly a ocitly se v příkopě, v zábradlí nebo ve svodidlech.

Strom v kolejišti

Samostatnou kapitolu tvoří spadané stromy, k nim museli hasiči nejvcícekrát. Havaroval kvůli zlámanému stromu i spěšný vlak u Mikulovic, obešlo se to naštěstí bez zranění a evakuace cestujících. Hasiči jen strom odtáhli z kolejiště.

"Před sedmou ráno jednotky hasičů ze Šternberka a Domašova na Bystřicí pomáhali sanitce, která mířila akutně k pacientovi do Města Libavá. Průjezd jí blokoval spadený strom a hasiči ho velmi rychle odstranili a doprovodili sanitku až na místo," doplnil mluvčí Zdeněk Hošák.

"Po vydatném sněžení je doprava v Olomouckém kraji komplikovaná. Například cesta od Šternberka na Opavu je v kopcích průjezdná jen obtížně, nákladní vozidla blokují plynulý provoz," konstatoval Hošák.

Lidé bez proudu

Sněžení způsobilo i problémy s dodávkami elektřiny. Energetikům se postupně daří výpadky proudu na Olomoucku odstranit.

„Kvůli poruše na vysokém napětí v olomoucké městské části Hodolany bylo ještě kolem 10. hodiny dopoledne bez proudu na tři tisíce odběratelů. Po 13. hodině už je v této lokalitě bez elektřiny jen asi 400 odběrných míst,“ sdělil mluvčí společnosti ČEZ pro Severní Moravu Vladislav Sobol.

Technici podle něj v terénu stále řeší poruchy vysokého napětí v Bělkovicích-Lašťanech a v Kozlově.

„Během odpoledních hodin by už měly být obnoveny dodávky také v těchto obcích,“ ujistil v pondělí po 13. hodině Vladislav Sobol.

Podle Jaroslava Louna z cestmistrovství Olomouc jsou všechny cesty na Olomoucku sjízdné, někde se zvýšenou opatrností. "V noci jsme měli v terénu veškerou techniku,” dodal.

Městskou hromadnou dopravu v Olomouci sníh nijak zásadně neovlivnil.

"Ráno nejezdily zhruba půl hodiny linky do Lošova. Aktuálně je MHD v Olomouci bez problémů," informovala po osmé hodině mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová.

Sněžení během pondělí ustávalo. "Roztátý sníh ale může namrzat a budou se tvořit zmrazky a náledí," varují meteorologové, kteří předpokládají i stoupání hladin řek.