„Počet úrazů je zhruba o padesát procent vyšší než v ostatních dnech. Jedná se především o zlomené a pohmožděné končetiny, pacienti jsou v celém věkovém spektru, od malých dětí až po staré lidi," informovala mluvčí Šumperské nemocnice Hana Szotkowská. Nejčastějším zraněním při pádu na namrzlém chodníku jsou zlomeniny zápěstí a předloktí. Lékaři apelují především na seniory, aby se na ledových plochách pohybovali s nejvyšší opatrností.

„V centru města jsou ještě chodníky upravené, ale v okrajových částech, jako třeba v Temenici, je to opravdu na zabití. Místy jsou úplně hladké ledové plochy, sypací vůz přitom člověk nepotká. Už jsem také měla nepříjemný pád," postěžovala si důchodkyně Anna Páleníková.

Šumperská radnice na svých internetových stránkách nabízí webovou aplikaci nazvanou zimní údržba. V ní je možné nalézt pořadí úklidu jednotlivých komunikací ve městě, ale také dobu, za kterou by měly být ošetřené. Aplikace je přístupná na stránkách www.sumperk.cz, přímo z ní lze poslat e-mail s dotazem či připomínkou, která se vztahuje ke konkrétnímu místu.

Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice na Šumpersku. Ledovka se od neděle tvořila především na Zábřežsku, kde mrholilo. „Silnice jsme od neděle několikrát ošetřovali," sdělil Ivan Ševčuk z cestmistrovství Zvole. Námraza zapříčinila v neděli navečer několik nehod na rychlostní silnici mezi Mohelnicí a Olomoucí, komunikace byla uzavřena několik hodin. V pondělí se již situace uklidnila.

„Zatím je provoz plynulý, řidiči by ale měli rychlost a styl jízdy přizpůsobit počasí. Chemický posyp není všemocný," doporučil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.