„Dělníci se na plošině převrátili a zůstali uvězněni v kovovém tubusu, na kterém právě prováděli nátěrové práce,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Informaci o nehodě dostali hasiči krátce před devátou hodinou dopoledne. „K incidentu došlo při provádění nátěrů, přesněji k zaseknutí a převrácení vozíku v přivaděči vody do horní nádrže, odhadem cca 300 metrů od vstupu,“ přiblížil. „Všichni čtyři dělníci zůstali v odhadované výšce nezranění,“ popisoval.

V elektrárně nyní probíhá revize a údržba kovové potrubní části technologie.

Na místo vyrazily posádky s lezeckou technikou ze Šumperka, které následně posílili další specialisté lezci i s technikou ze stanic Jeseníku a Olomouce. „K záchranně spuštěním vyrazilo několik lezců. Samotná operace byla rozdělena na dvě etapy. Jednalo se o časově velmi náročný incident,“ přiblížil Hošák.

Zásah komplikovalo riziko výparů nátěrových látek. „Téměř po třech hodinách se nám podařilo dostat do bezpečí dva dělníky. Stejným postupem spuštěním jsme po další hodině do bezpečí dostali i zbylé dva muže,“ uvedl mluvčí.

Pracovníci údržby elektrárny byli převezeni do nemocnice k preventivní prohlídce. „Na místo dorazil také náš intervent. Čas, nízké teploty a nejistota sehrály negativní roli,“ poznamenal Hošák.

Na záchraně se podílely také jednotky z Loučná nad Desnou a Velké Losiny. K místu rovněž vyrazili záchranáři Horské služby.

Hasiči a management energetické společnosti v rámci spolupráce před pár dny řešili podobné situace a rizika, která hrozí při provádění údržby, a definovali postupy pro případný zásah.

„Hasiči specialisté lezci ze stanice v Šumperku navrhli několik nových variant, navíc i zakoupení záchranných lan a příslušenství v nestandardní délce, cca 700 metrů," poukázal Hošák.

Proč k nehodě došlo, se stále šetří. S největší pravděpodobnosti vlivem technické závady.

„Pracovníci údržby prožili nelehké chvíle, vše má však naštěstí dobrý konec. Cvičení a souhra nejen hasičů se opět drží v duchu pravidel: těžce na cvičišti, lehce na bojišti,“ dodal Hošák.