Po prvé hasiči vyjížděli k Desné v blízkosti Uničovské ulice. Mladík, který se koupal pod splavem, se vlastními silami nemohl dostat z vody, jeho kamarádi přivolali pomoc.

„Mladík byl vyčerpaný, na břeh jsme ho dostali pomocí speciální techniky, kterou používá lezecká skupina. Pak si ho převzali záchranáři, plavec neutrpěl žádný těžký úraz,“ řekl ředitel šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Martin Žaitlik.

Plaval po tmě, hledali ho

Podruhé hasiči vyjížděli na záchrannou akci na mohelnický Bagr. Skupina mladých lidí si šla kolem desáté hodiny večer zaplavat, jeden z mladíků se ostatním ztratil z dohledu. Když ho delší dobu nemohli najít, alarmovali záchranáře.

„V době příjezdu hasičů byl již plavec v pořádku na břehu, zřejmě potmě ztratil orientaci,“ uvedl Žaitlik.

K záchraně tonoucích hasiči vyjíždějí v letních měsících často, jejich vozy jsou vybaveny čluny i další speciální technikou, která jim umožňuje zásah ve vodě.

Zabiják alkohol

Plavce, kteří vyhledávají přírodní koupaliště, hasiči varují především před přeceňováním sil. To má často na svědomí také alkohol. Právě popíjení a následná koupel se stala osudnou dvěma bezdomovcům, kteří se utopili v Desné loni začátkem července.

Tragédie se stala na úplně stejném místě, kde poslední červnový den málem utonul mladík. I když tehdy hasiči i policie okamžitě vyjeli na místo, jakmile dostali avízo, že se muži topí, již je nezachránili. První tělo muže našli pod jezem, až když snížili hladinu vypuštěním vody do náhonu, tělo druhého bezdomovce proud odnesl o dva kilometry dál. (hak)