Horskou službu zalarmovala jeho manželka, která zároveň záchranáře informovala o tom, že se muž léčil s vysokým tlakem.

„Ihned jsme vyrazili na místo a po dojezdu jsme okamžitě pacienta připojili na automatizovaný externí defibrilátor. Ten ovšem nedoporučil ani jeden výboj, takže jsme muže resuscitovali pomocí nepřímé masáže srdce,“ uvedl k zásahu Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Vzhledem k situaci záchranáři pacientův stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Olomouckého kraje. Protože místo nebylo pro zdravotnické záchranáře přístupné po zemi a nemohl na něm ani přistát vrtulník, zvolili záchranáři speciální postup.

"Lékař byl pomocí jeřábu záchranářem spuštěn k muži, kterého do příletu letecké záchranné služby členové Horské služby resuscitovali. Lékař převzal pacienta a ihned pokračoval v rozšířené neodkladné resuscitaci, komplexním zajištění včetně umělé plicní ventilace a aplikaci léků. I i přes veškeré úsilí všech členů záchranných složek se nepodařilo u pacienta obnovit základní životní funkce a lékař již mohl pouze konstatovat smrt," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Pavel Lampa.

V Jeseníkách v pondělí panovalo hezké slunečné počasí a dostatek sněhu, takže běžkaři měli dobré podmínky k túrám.

„Je ovšem vždy nutné, aby je plánovali s ohledem na jejich schopnosti a aktuální zdravotní stav. V případě, že vyrazí na náročnější túru i přes chronické onemocně