„Informaci o papouškovi, který uletěl a usídlil se na stromě v obci Drozdov, přijalo operační středisko hasičů už v neděli po půl sedmé večer. Vzhledem k tomu, že papoušek se nacházel v nepřístupném terénu a venku už byla tma, domluvil se velitel zásahu s majitelkou, že se hasiči vrátí druhý den ráno,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Do Drozdova hasiči zamířili v pondělí hned po sedmé ráno. Pták se nacházel v koruně stromu ve výšce pětatřiceti metrů. Po dohodě velitele zásahu s majitelkou papouška hasiči použili proud vody. Mokrý papoušek ale přeletěl na jiný strom asi o pět set metrů dále,“ popsala mluvčí hasičů.

Jednotka se tedy přemístila opět zkusila papouška sundat pomocí vody. Pokropený papoušek sedl na zem, kde ho již hasiči odchytili a předali šťastné majitelce.

Papoušek šedý – žako (Psittacus erithacus) patří mezi nejoblíbenější papoušky pro svoji schopnost napodobovat zvuky a slova. Jeho velikost se pohybuje kolem 30 až čtyřiceti centimetrů, zbarvení je proměnlivé od světlé až po černošedou. Na ocasních perech je nepřehlédnutelná červená barva. Je považování za velmi inteligentního opeřence, proto je velmi oblíbený domácí mazlík.

Záchrana zvířat nepatří mezi časté zásahy hasičů, ale k podobným akcím jsou několikrát do roka přivolání. Před několika měsíci například pomohli psovi, který v Rovensku spadl do bazénu s ledovou vodou, nedávno také v Rapotíně sundávali pomocí výsuvného žebříku ze stromu kočku, která se tři dny nemohla dostat dolů.