Muž se ve čtvrtek 7. září vypravil se synem na houby do českého pohraničí s tím, že odpoledne dorazí k zaparkovanému automobilu. Senior se ale u auta neobjevil.

„Když nepřišel, syn zalarmoval policisty a ti nás požádali o spolupráci. Ihned jsme tedy svolali naše záchranáře a vyrazili propátrat všechny možné horské cesty v udané lokalitě,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Do terénu se vydalo deset horských záchranářů na třech čtyřkolkách a v pěti automobilech.

Zároveň se záchranáři hledali dobrovolní a profesionální členové Hasičského sboru.

„Než se setmělo, podařilo se nám prohledat skutečně velký prostor, kde by se senior mohl pohybovat, což bylo bezvýsledné,“ dodal Michal Klimeš.

Policisté se proto rozhodli, že do pátrání zapojí i vrtulník s termovizí. Kolem osmé hodiny večer policejní hlídka našla vyčerpaného houbaře na hranicích s Polskem u Zlatých Hor. Ten podle všeho směřoval místo k automobilu rovnou domů.

„Senior by nalezen v pořádku, bez jakéhokoliv zranění,“ doplnila mluvčí policie Marie Šafářová.

Problém byl v tom, že hledaný si s sebou na houby nevzal mobil. „Pokud by telefon měl, mohli jsme ho podle něj lokalizovat. Proto vždy radíme turistům a houbařům, aby na telefon nezapomínali a měli ho nejlépe i s uloženým číslem Horské služby 1210,“ komentoval pátrání Michal Klimeš.

Podobná velká pátrací akce se odehrála před několika týdny v lokalitě dolní Moravy. I v tomto případě jednaosmdesátiletý turista telefon zapomněl doma. Důchodce se sám vydal pěšky od rozhledny Stezka v oblacích dolů, zatímco ostatní účastníci zájezdu jeli lanovkou. Když starší muž na parkoviště nedorazil, výletníci kontaktovali záchranáře, kteří pak lokalitu prohledávali dlouhé hodiny. I tehdy po důchodci pátral i vrtulník. Turista se ale nakonec záchranářům sám telefonicky ozval až z Kolína. Když totiž zjistil, že jeho zájezdový autobus z Dolní Moravy odjel, vydal se domů vlakem.