Zatím policisté chytili jednoho řidiče pod vlivem alkoholu. Nadýchal 0,2 promile, u jednoho motoristy zjistili přítomnost drog.

V pátek úderem osmé hodiny večerní se na několika stanovištích v okrese rozestavily policejní hlídky.

„Jde o dopravně bezpečnostní akci Y zaměřenou na alkohol, pátrání po osobách a věcech,“ informoval mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko. Policisté ale kontrolovali i rychlost.

Do akce se zapojila i cizinecká policie. V jejich hledáčku už kolem deváté večerní uvízli sourozenci Avetysianovi, kteří se ve voze vypravili na návštěvu ke známým.

„To se něco v Jeseníku stalo nebo je to jen běžná kontrola?“ ptal se Gevorg Avetysian policistů. Po chvíli mladému Arménci docházela trpělivost. „Kontroly vítám. Vždy se najde někdo, kdo nedodržuje pravidla. I testy na alkohol jsou v pořádku. Řidiči se snad konečně zamyslí, jestli jim pití stojí za ty problémy potom. Ale nelíbí se mi, že už tady zastavili další čtyři auta a já jsem tady nejdéle,“ nechápal Avetysian, že ani po kontrole dokladů, vozidla a testu na alkohol nemohl odjet.

Policisté se totiž zaměřili na jeho sestru, která nemohla prokázat svou totožnost.

„Bydlíme tady kousek a sestra si zapomněla doma peněženku, ve které nosí doklady. To se vám nikdy nestalo? Můžu pro ně dojet,“ řekl Avetysian.

Nemít doklad je přestupek. „Slečna je cizinka a musí vždy prokázat svou totožnost. Musí u sebe mít povolení k trvalému pobytu,“ reagoval policista.

„Kontroly jsou v pořádku a chápu je, ale toto je nemilé. Je to spíš buzerace. Mohli by trochu přimhouřit oko. Právě jsem vyšla ze sprchy, mám ještě mokré vlasy, jeli jsme opravdu jen kousek na návštěvu,“ prohlásila Geghetsih Avetysian.

Po celém Jesenicku hlídali policisté i rychlost. Region je však malý, většina místních řidičů zná lokality, kde stávají hlídky.

„Řidiči si pomáhají, problikávají se navzájem a ti další si už dávají pozor,“ řekl Černěnko. „Vidí policejní auto a myslí si, že druhá strana je bezpečná. To se ale mýlí. Radar se dá navolit tak, že sleduje oba směry,“ pousmál se jeden z policistů.

O tom se za pár minut přesvědčil Radim Šandera. Když jej policisté zastavili, věděl, že bude mít problémy. Od manželky si vysloužil nepříjemný pohled. Na rovince v Adolfovicích si to hasil osmašedesátikilometrovou rychlostí.

„Už jsem se těšil domů a najednou vidím, že na mě mávají červeným světlem,“ řekl řidič. Překročení rychlosti ho stálo tisícikorunu a dva body.