„Účastník provozu musí co nejlépe vidět a také být viděn. Mezi řidiči je nyní velká móda pořizovat si tmavé folie na předních bočních sklech, aby je ve voze nebylo příliš vidět. Tímto však porušují zákon. Například chodec, který přechází silnici, potřebuje s řidičem navázat oční kontakt, díky kterému si může být jist, že ho řidič zaregistroval,“ vysvětlila mluvčí jesenické policie Tereza Neubaerová.

Minimální hodnota propustnosti skel je stanovena na 70 procent, v případě, že řidič není za sklem vůbec vidět, propustnost se pohybuje zpravidla na pouhých dvaceti procentech.

Vozidla, která nesplňují minimální hodnoty, jsou nezpůsobilá k provozu na pozemních komunikacích a řidičům hrozí nemilé sankce. Na místě totiž mohou zaplatit blokovou pokutu do 2 tisíc korun, případně přestupek skončí ve správním řízení, kde hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun, zákaz řízení v rozmezí 6 měsíců až jednoho roku a odečet pěti bodů.

„Protože to je pro jesenické řidiče novinka, která platí od nového roku, během preventivní akce nebyly uloženy žádné sankce. Akce ovšem dobré výsledky nepřinesla. Během dvou hodin policisté zastavili desítku vozidel s tónovanými skly, ani jedno normu nesplňovalo. Naměřené hodnoty se pohybovaly mezi 25 až 50 procenty,“ dodala mluvčí policie.

Policie ČR v Jeseníku majitelům aut nabízí přeměření skel. Podle zájmu budou určeny dva až tři termíny měření, na která se budou moci zájemci dostavit. Motoristé mohou policisty kontaktovat na číslech 974 773 208 nebo 602 257 459.