Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala k nehodě došlo ve 14:29 hodin na železničním přejezdu, který se nachází na okraji Postřelmova na silnici směrem k osadě Nový Dvůr. „Naši inspektoři k této nehodě nevyjížděli,“ dodal Martin Drápal.

Podle dostupných informací se jednalo o spěšný vlak 1406 směřující z Jeseníku do Zábřeha. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Nehoda na železničním přejezdu u Postřelmova, 5. června 2023Nehoda na železničním přejezdu u Postřelmova, 5. června 2023Zdroj: HZS Olomouckého kraje

„Hasiči ze silně destruovaného vozidla vyprostili dvě zraněné osoby a předali je do péče posádkám zdravotnické záchranné služby. Ve vlaku nedošlo ke zranění osob, o cestující se rovněž postarali hasiči. Na místo dorazil náš evakuační autobus. Jedná se o více jak třicet cestujících, kteří budou přepraveni k náhradnímu spoji,“ sdělil po nehodě krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Vážná zranění utrpěli oba dva lidé v osobním autě. Pro jednoho z nich letěl vrtulník letecké záchranné služby, druhého přepravila do nemocnice sanitka. Ve vlaku vyvázli všichni cestující bez zranění.

„Spolujezdec utrpěl mnohočetná zranění. Záchranáři ho napojili na umělou plicní ventilaci a podali mu potřebné léky. Následně ho letecká záchranná služba přepravila na urgentní příjem do Fakultní nemocnice v Olomouci. Řidič vozu vyvázl s otřesem mozku a byl přepraven na pozorování do nemocnice v Šumperku,“ řekla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lucie Mikisková.

Nehoda dodávky a vlaku ve čtvrtek 29. září na přejezdu v Postřelmově.
VIDEO: Vlak v Postřelmově smetl dodávku. Řidič je mrtvý

Provoz na frekventované trati ze Zábřehu směrem na Šumperk a Jeseník se podařilo obnovit až po více čtyřech hodinách. Do té doby cestující museli využívat náhradní autobusovou dopravu, která jezdila mezi Zábřehem a Postřelmovem kyvadlově a ve velmi omezeném počtu, což mnoha lidem zkomplikovalo cestu.

Podle policie jel sedmačtyřicetiletý řidič se svým jednadvacetiletým spolujezdcem v osobním vozidle Škoda Roomster ve směru od Zábřehu na Postřelmov. V křižovatce s vedlejší komunikací řidič nerespektoval dopravní značku „Zákaz odbočování vpravo“.

„Odbočil vpravo na místní komunikaci ve směru k místní části Nový Dvůr a před železničním přejezdem nerespektoval výstrahu dávanou dvěma červenými střídavě přerušovanými světly a zvukovým signálem a s vozidlem vjel na železniční přejezd. V tu dobu zde přijížděl ve směru od Postřelmova vlak a došlo ke střetu čelní části vlaku s levým bokem vozidla,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Škoda způsobená při nehodě přesáhla milion korun. „Na automobilu vznikla předběžná škoda 150 tisíc korun, na drážních vozidlech 650 tisíc a na železniční trati a jejich součástech 250 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí. Okolnosti nehody jsou předmětem dalšího vyšetřování. Policisté případ prověřují pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Tragická nehoda 29. září 2022 na přejezdu v Postřelmově. Vlak tam smetl dodávku, řidič nepřežil
Přejezdy smrti v Postřelmově dál čekají na závory. Už mají nový termín

Na území Postřelmova se nacházejí hned čtyři železniční přejezdy, na kterých v minulosti došlo už k několika tragickým nehodám. Na tomto, který je na málo frekventované komunikaci, jde ale za poslední léta o první srážku s vlakem.

Poslední tragická nehoda na přejezdu se stala v Postřelmově v září 2022. Osobní vlak smetl na železničním přejezdu mezi ulicemi Nová a Zahradní dodávku. Vůz před sebou tlačil desítky metrů, řidič při nehodě zemřel.

V červenci 2020 se s vlakem střetl dvaasedmdesátiletý řidič automobilu, zraněný skončil v nemocnici. V prosinci 2019 vjel dvacetiletý mladík z cyklostezky přímo pod projíždějící rychlík. Na místě byl mrtev. V březnu 2016 vjela na přejezd dodávka právě ve chvíli, kdy se po kolejích blížil spěšný vlak. Řidič skončil se středně těžkými zraněními v nemocnici.