„Cvičení se zúčastnilo pět desítek záchranářů se třemi psy specializovanými na vyhledávání osob pod sutinami. Cílem  bylo prakticky ověřit připravenost složek integrovaného záchranného systému a jejich možnosti při společném zásahu u mimořádné události. Šlo o letošní největší akci na územním odboru Jeseník, které předcházelo cvičení orgánů krizového řízení a štábu Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje," vysvětlila mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

K objektu bývalé pily v Jeseníku Bukovících se krátce po vyhlášení poplachu začaly sjíždět hasičské i policejní vozy a sanitky. Situace vypadala poměrně věrohodně, z trosek u budovy pily šlehaly plameny a valil se hustý dým. Podle scénáře mělo uvnitř zůstat deset zaměstnanců, z nichž někteří explozi nepřežili, další zůstali zavaleni pod stavebními konstrukcemi.

„Majitel bývalé pily nám dal areál k dispozici, trochu jsme to ještě upravili, aby to opravu vypadalo jako trosky zřícené budovy," řekl velitel hasičské stanice v Jeseníku Jan Pastucha. Zatímco mrtvé osoby v sutinách představovaly figuríny, role těžce zraněných se ujali studenti hasičské průmyslovky z Hranic.Měli přesné instrukce, jak komunikovat se záchranáři. Trosky prohledávali také speciálně cvičení psi, které používá záchranný útvar hasičů z Hlučína.

„Tento útvar disponuje nejen psy, ale i další speciální technikou, která je schopná se sem v případě potřeby do dvou hodin přemístit," dodal Jan Pastucha.

S reálnou situací, která byla motivem cvičení, se hasiči na Jesenicku zatím nesetkali. Před časem ale například vyprošťovali z trosek mrtvého muže v objektu bývalé šamotárny ve Vidnavě. Při vyřezávání kovových konstrukcí se na něj zřítila zeď.

Podle hasiče Michala Švábka z hlučínského záchranného útvaru se velmi tragická událost podobná cvičení v Jeseníku udála před časem ve Frenštátě pod Radhoštěm. Loni v únoru tam v panelovém domě výbuch plynu úmyslně způsobil jeden z nájemníků. Při neštěstí zemřelo šest lidí včetně malých dětí, dům výbuch zcela zdevastoval. „Tehdy to byl pro nás velmi náročný zásah, bylo to poměrně stresující," řekl Michal Švábek.