Pomáhali jim i kolegové z Polska. Oba turisty se podařilo najít po několika hodinách.

První informace dostala Horská služba od kamarádů nezvěstných ve čtvrt na devět večer, výletníci se nevrátili z výšlapu na Králický Sněžník. Dorazit měli na chatu Návrší.

„Během půl hodiny jsme vypravili do akce osm záchranářů. Dva ze stanice Dolní Morava a šest ze Starého Města. To ale byl jen začátek, postupně se do pátrání po nezvěstných zapojilo celkem dvacet členů horské služby," popsal začátek rozsáhlého pátrání náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Záchranáři od svědků zjistili, že turisté směrem na Návrší vyrazili až okolo 18. hodiny. Jenže si nevzali s sebou potřebné vybavení pro zvládnutí takové trasy, chyběly jim například svítilny a také měli zcela vybité mobilní telefony.

Vzhledem tomu, že od odpoledních hodin hustě sněžilo, nebylo jednoduché najít jejich stopy.

„Začali jsme systematicky prohledávat okolí vrcholu Králického Sněžníku a postupovali jsme dál se směrem k Návrší. Zároveň jsme povolali kromě našich dalších členů i záchranáře polské horské služby," doplnil Michal Klimeš Do akce se zapojila i policie, ta prohledávala penziony a restaurace v údolí Dolní Moravy.

Muže se nakonec podařilo najít až v půl třetí ráno na chatě Vilemína pod Králickým Sněžníkem. Tamní osazenstvo lovecké chaty jim poskytlo zázemí, teplo a občerstvení.

„Je naprosto nutné, aby turisté pečlivě plánovali trasy výletů a měli potřebné vybavení pro pohyb v horách. Vždy by měli mít nabitý mobil a, i když nepočítají s návratem po setmění, měli by mít u sebe alespoň jednoduché čelové svítilny," důrazně varoval Michal Klimeš.

Připomněl také, že v průběhu horské túry by se měli návštěvníci Jeseníků vyvarovat požívání alkoholu ve větší míře.