Pohled z horních pater paneláku dolů není příjemný. Teploty se pohybují pod nulou a hasiči jednoho ze svých kolegů jako figuranta upevňují do plastových nosítek. Na laně ho pak čeká cesta dolů zhruba ze čtyřicetimetrové výšky.

„Pro nás je to rutina, tato akce je ale asi nejméně příjemná pro figuranta, který je uvázán na nosítka. Podobná cvičení absolvujeme zhruba jednou za měsíc, například na lanovkách, ze kterých v případě technické závady musíme také lidi na lanech sundávat dolů," vysvětlil velitel družstva Antonín Dus.

Naostro hasiči slaňovali před časem třeba ze střechy panelového domu ve Fibichově ulici v Šumperku, kde žena chtěla spáchat sebevraždu skokem z okna. Tehdy jí sice život zachránili, ale žena z okna skočila o několik týdnů později. V nejvyšší šumperské budově v ulici ČSA, které občas také říká dům sebevrahů, v podobném případě hasiči v poslední době nezasahovali. Skokem z horních pater tohoto domu ale už řádka lidí skoncovala se životem

Daleko větší noční můrou je ale pro hasiče požár. „Panelákový komplex v ulici ČSA je z hlediska bezpečnosti velmi špatně řešený, dnes by něco takového už nikdo postavit nemohl. Nejdelší žebřík vysuneme do dvaatřiceti metrů, v případě, že byl dům zakouřený, bychom lidi z vyšších pater museli dostat dolů po laně," vysvětlil Antonín Dus.