Od letošního července jim to umožňuje zákon o elektronických komunikacích

„Přibližně čtyřicet procent telefonátů jsou plané poplachy, často také volají opilci, podle těchto telefonátů již operační důstojníci znají otevírací dobu hospod. Často se jedná o stejné jedince, máme neoficiální černou listinu těchto čísel. V prázdninových měsících se zase tímto způsobem více baví děti a mládež. Zákonná úprava pro tyto případy je sice na místě, těžko se ovšem dá odhadnout, zda bude mít efekt, lidé mohou tísňové linky zneužívat například z cizího telefonu, použít mohou i telefonní budky,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Jaroslav Hrubý.

Opatření by se měla vztahovat na zlomyslná volání na čísla 112, 150, 155, 156 a 158. Podle odborníků takové hovory neúměrně zatěžují operátory a jsou pro ně více stresující. Blokování linky navíc může znamenat zdržení v případě, že se na ní snaží dovolat lidé, kteří pomoc akutně potřebují.

Pro pracovníky operačních dispečinků je navíc komunikace s „vtipálky“ daleko více stresující, než příjem skutečných událostí. Policie zatím s možností blokace telefonů nepočítá.

„Také policejní linka je poměrně často zneužívána, my ale každé oznámení musíme prověřit. Často například volají lidé, kteří nahlásí nějakou událost, ale hlídka při příjezdu na místo zjistí, že se informace nezakládá na pravdě. Kromě toho, že policisté tak mohou chybět na místě, kde je jich potřeba, jejich výjezd představuje také zbytečně vynaložené peníze. Na tísňovou linku ale také směřují hovory, kdy si lidé chtějí jen popovídat, většinou opilci,“ sdělil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Zneužívání tísňových linek se navíc může hodně prodražit. Český telekomunikační úřad může za takové volání uložit pokutu ve výši 100 tisíc korun.